Soczewki kontaktowe a zwolnienie z podatku
2011-01-13 13:36
Przeczytaj także: Praca przy komputerze: soczewki korekcyjne a podatek
Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że aby móc zastosować zwolnienie podatkowe z art. 21 ust. 1 pkt 11 updof, przyjęte w zakładzie pracy zasady przyznawania tego rodzaju świadczeń rzeczowych muszą być zgodne z zasadami określonymi w przepisie § 8 ust. 2 rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. Wolna od podatku dochodowego jest jednak wyłącznie wartość świadczenia rzeczowego, jakie pracownik otrzyma od swojego zakładu pracy. Zwolnieniem tym nie jest natomiast objęta kwota, jaką zakład pracy wypłaci pracownikowi tytułem zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych.
Najnowsze interpretacje indywidualne
Pismo Ministerstwa Finansów z 27 lipca 2009 r. (nr DD3/066/46/CRS/09/586) wydał Departament Podatków Dochodowych i nie jest to interpretacja ogólna albo indywidualna. Pomimo to organy podatkowe powielają poglądy zawarte w tym piśmie, wydając interpretacje indywidualne.
Interpretacje organów podatkowych
Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 września 2010 r. (sygn. IPPB2/415-599/10-4/MK1). Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że fakt zobowiązania pracodawcy na podstawie przepisów prawa pracy do zapewnienia soczewek kontaktowych pracownikowi oznacza, że wolna od podatku dochodowego jest wyłącznie wartość świadczenia rzeczowego, jakie pracownik otrzyma od swojego zakładu pracy. A taka sytuacja nie zachodzi, gdy pracownik najpierw kupił soczewki, a następnie pracodawca zwrócił mi wydane pieniądze. I to nawet jeżeli podstawą działań pracownika było odpowiednie zaświadczenie czy zalecenie lekarza oraz soczewki rzeczywiście były wykorzystane jako środek ochronny w pracy.
Praktyczna rada dla pracodawcy
Aby pracownik mógł skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 ust. 11 updof, soczewki kontaktowe powinny zostać przekazane pracownikowi w formie świadczenia rzeczowego. Aby spełnić ten warunek, pracownik:
- nabywa soczewki w imieniu pracodawcy i za jego pieniądze,
-
dostarcza pracodawcy fakturę dokumentującą zakup.
Pracodawca zaś przekazuje okulary pracownikowi jako świadczenie rzeczowe.
- Art. 237 6, art. 2379 oraz art. 23715 § 1 Kodeksu pracy.
- Art. 21 ust. 1 pkt 11 updof.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973); w tekście: rozporządzenie.
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
1 2
oprac. : Joanna Brutkowska / Płace w firmie