eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZwrot nienależnie pobranych świadczeń w zeznaniu podatkowym

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń w zeznaniu podatkowym

2015-03-19 13:45

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń w zeznaniu podatkowym

PIT ©  Pio Si - Fotolia.com

W rocznym PIT podatnicy wykazują uzyskane w danym roku opodatkowane podatkiem dochodowym przychody, koszty ich uzyskania a także inne obciążenia z nimi związane (w postaci składek ZUS), w tym także różnego rodzaju otrzymane świadczenia. Zdarza się jednak, że podatnik musi niekiedy zwrócić część bądź całość otrzymanych wcześniej świadczeń. Czy te wpływają na wysokość podstawy opodatkowania i oraz zobowiązania podatkowego?

Przeczytaj także: Zeznania roczne 2014: ulgi i odliczenia w pigułce

Przykładem takich świadczeń mogą być np. różnego rodzaju zasiłki, czy to wypłacane z Funduszu Pracy (np. zasiłek dla bezrobotnych), czy też z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli okaże się, że zostały one wypłacone niesłusznie, podatnik jest obowiązany do dokonania ich zwrotu, co często ma miejsce w innym roku podatkowym, aniżeli wypłata takiego zasiłku.

Tak wypłacone świadczenia oczywiście podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w roku ich wypłaty. Stąd słusznie rodzi się pytanie, czy z uwagi na to, że od świadczenia takiego zapłacono podatek w roku jego wypłaty, wskutek późniejszego zwrotu świadczenia należny fiskusowi podatek nie powinien ulec zmniejszeniu?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, niemniej samego zmniejszenia nie dokonuje się w roku, w którym świadczenie zostało wypłacone, a w roku, w którym zostało ono zwrócone.

fot. Pio Si - Fotolia.com

PIT

Kwota dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, przekraczająca kwotę dochodu, może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych.


Odpowiednia regulacja w tym zakresie znalazła się w art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika

Analiza przytoczonej regulacji prowadzi do wniosku, iż aby ją zastosować, muszą zostać spełnione cztery przesłanki:
  1. w roku podatkowym dokonany został zwrot nienależnie pobranych świadczeń,
  2. zwrócone świadczenia uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym,
  3. zwrot został dokonany w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy,
  4. zwrot nie został potrącony przez płatnika.

Jak wykazać zwrot takiego świadczenia w zeznaniu podatkowym? W tym celu konieczne będzie wypełnienie dodatkowego załącznika w postaci PIT/O. Warto w tym miejscu dodać, że jest to załącznik do formularzy PIT-28, PIT-36 i PIT-37. W związku z tym wydaje się, że podatnicy rozliczający się jedynie na innych formularzach, zwrotu nienależnie pobranego świadczenia nie będą mogli rozliczyć.

Do wykazania zwrotu nienależnie pobranego świadczenia służą poz. 21-22 załącznika PIT/O (wersja 20 formularza). Kwota zwróconych świadczeń powiększona o kwoty innych ulg podatkowych wykazywanych w części B tego formularza winna zostać następnie przeniesiona do poz. 65 zeznania PIT-28 lub poz. 151 lub 152 zeznania PIT-36 lub poz. 105 lub 106 (w zależności od tego, czy odliczenie tyczy się podatnika czy też jego małżonka) zeznania PIT-37.
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń, na które zabrakło dochodu
Zgodnie z art. 26 ust. 7h ustawy kwota dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, przekraczająca kwotę dochodu, może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: