Samochód służbowy w garażu pracownika?
2010-12-26 10:09
Przeczytaj także: Samochód służbowy: dojazdy do pracy a podatek PIT
Tak, koszty wynajmu garażu (zarówno od pracownika, jak i osoby obcej) wolno będzie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki. Jeżeli spółka zawrze umowę najmu garażu z pracownikiem, to pracownik uzyska z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu. Natomiast w przypadku wynajmu garażu od osoby obcej nie będzie konieczne doliczenie pracownikowi przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Dojazd do wyznaczonego miejsca parkowania samochodu oraz troska o mienie spółki stanowią bowiem cele służbowe, a nie prywatne.Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop (art. 15 ust. 1 updop). Wydatek poniesiony na wynajem garażu pozostaje w pośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami spółki, gdyż służy ochronie samochodów wykorzystywanych w ramach jej działalności. Duża wartość ww. samochodów uzasadnia wynajem garażu, tak aby samochody te nie były pozostawione na zwykłym parkingu, zwłaszcza niestrzeżonym. Wydatek na wynajem garażu jest więc zasadny z perspektywy przychodów spółki. Co więcej, zabezpieczając ww. samochody przed kradzieżą wydatek ten służy niejako zabezpieczeniu istniejącego źródła przychodów spółki, za jakie można uznać jej majątek trwały.
W przypadku, gdy spółka zawrze umowę wynajmu garażu ze swoim pracownikiem, to wspomniany pracownik uzyska w ten sposób przychód podatkowy ze stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).
Jeżeli natomiast spółka zawrze umowę najmu garażu z osobą obcą, lecz z garażu tego będzie korzystał pracownik parkując w nim służbowy samochód, którym dojeżdża do miejsca pracy, to nie zajdzie konieczność doliczania temu pracownikowi przychodu z nieodpłatnego świadczenia. Podkreślenia wymaga fakt, że w sytuacji, gdy miejsce parkowania zostało wyznaczone przez pracodawcę, to pracownik parkując w tym miejscu samochód realizuje cel służbowy, jakim jest troska o mienie firmy. Jeżeli miejsce parkowania zostało przez pracodawcę wyznaczone pracownikowi według regulaminu obowiązującego w firmie, to pracownik dojeżdżając (do i z pracy) do tego wyznaczonego miejsca parkowania - nie uzyskuje przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lutego 2009 r. (nr IBPBII/1/415-89/09/HK).
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.