eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweWyższe odsetki podatkowe od zaległości

Wyższe odsetki podatkowe od zaległości

2010-12-21 13:18

Zmiany do ordynacji podatkowej weszły w życie 9 listopada 2010 r. i zostały wprowadzone ustawą z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. nr 197, poz. 1306).

Przeczytaj także: W maju wyższe odsetki od zaległości podatkowych

12% w skali roku – tyle wynoszą odsetki od zaległości podatkowych

Zmianie uległ m.in. art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej dotyczący naliczania odsetek od zaległości podatkowych. Dotychczas stawka za zwłokę wynosiła 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalonej zgodnie z przepisami o NBP.

Od 25 czerwca 2009 r. (wówczas stopa lombardowa została obniżona do 5 %) odsetki od zaległości podatkowych wynosiły 10 % w skali roku. Po zmianie dotyczącej naliczania odsetek od zaległości stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200 % podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o NBP, i 2 %, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8 %.

Ważne!
Aktualna lombardowa stopa procentowa NBP wynosi 5 % w skali roku, a zatem oznacza to, że odsetki od zaległości podatkowych wynoszą 12% w skali roku.

9% w skali roku – stawka odsetek obniżonych również wyższa

Choć bez zmian pozostaje sposób naliczania odsetek obniżonych, ich stawka także będzie wyższa. Nalicza się je w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej. W takich sytuacjach stawka odsetek za zwłokę jest określona w wysokości 75 % stawki podstawowej. Stawka ta zaokrąglana jest w górę do dwóch miejsc po przecinku.

Ponieważ wzrosła stawka podstawowa odsetek, od której nalicza się 75% stawki obniżonej, wyższa będzie także stawka odsetek obniżonych, które obecnie wynoszą 9% w skali roku.

Pamiętaj jednak, że spółka przepisu o stawce obniżonej nie zastosuje do korekty deklaracji:
  1. złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej,
  2. dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.
Składane przez spółkę informacje mogą być wykorzystywane do celów statystycznych

Ponadto w ustawie nowelizującej Ordynację podatkową zapisano, że minister właściwy do spraw finansów publicznych w celu wykonywania ustawowych zadań, w szczególności zadań analityczno-sprawozdawczych, może przetwarzać dane wynikające z deklaracji podatkowych składanych do naczelników urzędów skarbowych oraz naczelników urzędów celnych. Przetwarzanie danych powinno się odbywać z zachowaniem przepisów o ochronie danych osobowych oraz tajemnic ustawowo chronionych.

A zatem informacje składane przez spółkę mogą być wykorzystywane do celów statystycznych ministerstwa.

Uregulowane zostaną zasady przyznawania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych

Rada Ministrów wyda nowe rozporządzenie określające szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Mają być w nim wskazane przypadki, w których ulgi są udzielane jako pomoc indywidualna, z uwzględnieniem dopuszczalnego przeznaczenia i warunków udzielania pomocy państwa określone w przepisach prawa wspólnotowego.

Zwrot nadpłaty po rozwiązaniu spółki cywilnej

W nowelizacji uregulowano również sporną dotychczas kwestię dotyczącą nadpłaty, która wystąpiła po rozwiązaniu spółki cywilnej. Osoba, która była wspólnikiem takiej spółki, w chwili jej rozwiązania jest obowiązana złożyć skorygowane zeznanie równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, a także umowę spółki aktualną na dzień jej rozwiązania.

Zwrot nadpłaty osobom, które były wspólnikami spółki cywilnej w chwili rozwiązania spółki, będzie dokonywany w proporcjach wynikających z prawa do udziału w zysku określonego w umowie spółki. Jeżeli z dołączonej umowy nie będzie wynikała wysokość udziałów w zysku, organ podatkowy przyjmie, że prawa do udziału w zysku są równe.

Obowiązki dla banków

Od 26 lipca 2011 r. będzie obowiązywał przepis, który nakłada na banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe obowiązek sporządzania i przekazywania Ministrowi Finansów informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Informacja powinna mieć formę dokumentu elektronicznego, zawierać dane dotyczące okresów od 1 do 15 dnia miesiąca oraz od 16 do ostatniego dnia miesiąca. Dokumenty te będą musiały być składane w terminie do siódmego dnia następnego okresu sprawozdawczego. A zatem informacje o likwidowaniu przez spółkę rachunków związanych z prowadzoną działalnością będą przekazywane Ministrowi Finansów.

Podstawa prawna:
  • ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. nr 197, poz. 1306).


Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: