eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePakiety medyczne: kto zapłaci podatek?

Pakiety medyczne: kto zapłaci podatek?

2010-12-04 07:00

Sezon grypowy w pełni, warto więc zadbać o szczepienia ochronne dla pracowników. Można z nich skorzystać np. w ramach pakietów medycznych. Pytanie tylko, czy pracodawcy nie uznają po ostatniej uchwale NSA, że więcej z tym problemów niż korzyści. Według niej to pracodawca poniesie ciężar nieodprowadzanego podatku od przekazanych pakietów.

Przeczytaj także: Pakiety medyczne: niekorzystne wyroki sądów

Stanowisko sądu
Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy.
Uchwała NSA z 24 maja 2010 r., sygn. akt II FSK 1/10

Pytanie do eksperta: W jaki sposób na gruncie orzeczenia poszerzonego składu NSA podatnicy i płatnicy powinni rozliczyć podatek w związku z wykupieniem pakietów medycznych, w przypadku gdy pracodawca nie pobierał zaliczek na podatek dla pracowników?

Uchwała pozostawia wiele niewyjaśnionych kwestii. W uzasadnieniu uchwały brak jest wskazówek, w jaki sposób podatnicy (pracownicy) i płatnicy (pracodawcy) powinni rozliczyć podatek w związku z wykupieniem pakietów medycznych, w przypadku gdy pracodawca nie pobierał zaliczek na podatek dla pracowników.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu byłoby skorygowanie przez podatników (pracowników) deklaracji rocznych i zapłata zaległego podatku. Jednakże takie rozwiązanie wiąże się z tym, iż pracownicy będą musieli sami obliczyć, w jakiej wysokości posiadają zaległość podatkową. W praktyce może się okazać, iż obliczenie tej wartość będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe - nawet jeśli będą mogli liczyć na zaangażowanie w tę sprawę swojego pracodawcy.
Problemy w tym zakresie wynikają przede wszystkim z dwóch źródeł.

Po pierwsze, pomimo uchwały NSA nadal nie wiadomo, w jaki sposób obliczyć wartość przychodu osiąganego przez pracownika z tytułu otrzymania świadczenia. Po drugie, przynajmniej część pracowników nie będzie miała dostępu do danych, które mogłyby pomóc im w obliczeniu zaległości podatkowej.

Niezależnie jednak od powyższego, należy zwrócić uwagę na regulację art. 26a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), dalej: op, zgodnie z którą podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności, o których mowa w art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) dalej: updof (przychodu ze stosunku pracy) - do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik.

Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 30 § 1 op, płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8 op, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony.

W świetle tego przepisu pracodawcy, którzy dotychczas w związku z wykupionymi dla pracowników pakietami medycznymi nie pobierali zaliczek na podatek, powinni teraz obliczyć prawidłową wartość zaliczek i zapłacić je wraz z odsetkami, a także skorygować informacje (PIT-11) za poprzednie okresy. Pracodawcy muszą niestety zapłacić zaległe zaliczki z własnych środków. Przepisy nie dają bowiem pracodawcom, jako płatnikom, uprawnienia do poboru zaległych zaliczek z bieżącego wynagrodzenia pracowników

Zgodnie bowiem z treścią art. 31 w zw. z art. 32 ust. 1 i ust. 2 updof zaliczki na podatek mają charakter miesięczny, a płatnik nie może pobrać zaliczki miesięcznej w wysokości wyższej niż miesięczny dochód pracownika osiągnięty w bieżącym okresie.


Magazyn „Orzecznictwo Podatkowe” co miesiąc prezentuje ważne orzeczenia i komentarze podatkowe. Znajdziesz tu praktyczne rady jak zminimalizować ryzyko, że urząd skarbowy podważy Twoje decyzje oraz poznasz argumenty, które pozwolą Ci wygrać z fiskusem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: