eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaAport nieruchomości: zwolnienie z VAT?

Aport nieruchomości: zwolnienie z VAT?

2010-12-03 07:57

Wniesienie aportu stanowiącego dostawę towaru (nieruchomości zabudowanej), w przypadku spełnienia przesłanek określonych w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy korzysta ze zwolnienia w podatku VAT. Podstawą opodatkowania w przypadku wniesienia tej nieruchomości tytułem aportu do spółki akcyjnej, gdzie wartość aportu była wyższa niż wartość nominalna akcji obejmowanych przez wnoszącego aport, będzie zgodnie z art. 29 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, jej wartość rynkowa pomniejszona o kwotę podatku. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 04.11.2010 r. nr IPPP1-443-821/10-4/EK.

Przeczytaj także: Stawka VAT na aport towaru i środka trwałego

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka A S.A. dnia 29.06.2010 r. wniosła do spółki Z S.A. w postaci aportu nieruchomość zabudowaną budynkiem biurowym (nie stanowi ona przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Nieruchomość tę spółka A nabyła w ramach podziału sukcesora prawnego spółki Z. Sukcesor nabył tę nieruchomość w 1998 roku bez podatku VAT i do 2008 r. nieprzerwanie ją wynajmował. Najem ten następnie kontynuowała spółka A. 31 grudnia 1997 r. miała miejsce modernizacja budynku, która przekroczyła 30% jego wartości początkowej. Obecnie wycena wartości tej nieruchomości została dokonana przez biegłego rzeczoznawcę wg obowiązujących cen rynkowych. W dniu wniesienia aportu do spółki kapitałowej wartość aportu (zgodnie z wyceną) była wyższa niż wartość nominalna akcji obejmowanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport. W związku z powyższym zadano 2 pytania:
1. Czy dostawa ta korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT?
2. Jak ustalić dla niej podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl zaś art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast przez sprzedaż, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, rozumieć należy odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, export towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Wskazać należy, iż z odpłatnością za dostawę towarów mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniem (dostawą), a zapłatą istnieje adekwatny związek. Odpłatność może przybierać różne formy – nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Odpłatnością są więc także np. udziały spółki.

W sytuacji zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawowa stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

I tak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b. budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl natomiast art. 43 ust.1 pkt 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 14 definiuje pojęcie pierwszego zasiedlenia, przez które rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a. wybudowaniu lub
b. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: