eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZakup gruntu bez VAT: sprzedaż a podatek

Zakup gruntu bez VAT: sprzedaż a podatek

2010-11-04 11:22

W dużej mierze ustawodawca zwalnia z podatku VAT sprzedaż towarów, przy nabyciu których nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jest tak, gdy spełniają one definicję towarów używanych. Należy jednak pamiętać, że towarem takim może być jedynie ruchomość.

Przeczytaj także: Grunt rolny: sprzedaż a podatek VAT

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca (podatnik VAT) w celu budowy nowej hali produkcyjnej zakupił działkę budowlaną od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Od tego zakupu podatek VAT nie wystąpił. Po roku przedsiębiorca powziął decyzję o budowie tej hali w zupełnie innym miejscu, w związku z czym kupiony wcześniej grunt postanowił sprzedać. Czy czynność ta będzie opodatkowana podatkiem VAT, czy też korzysta ze zwolnienia, np. jak w przypadku towarów używanych?

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się z tego podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydawałoby się zatem, że opisana w naszym przykładzie sprzedaż gruntu mogłaby z tego zwolnienia skorzystać (przy jego nabyciu nie przysługiwało bowiem przedsiębiorcy prawo do odliczenia podatku VAT gdyż też nie wystąpił).

Istotna jest tutaj jednak także definicja towaru używanego zawarta w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. Otóż pod pojęciem tym należy rozumieć jedynie ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Towarami używanymi mogą zatem być jedynie ruchomości, a grunt jest nieruchomością. W związku z tym zwolnienie to nie ma tutaj zastosowania. Dla gruntów zostało przewidziane inne, które znajduje się art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z naszego przykładu wynika, że przedsiębiorca nabył działkę budowlaną. W związku z tym także i to zwolnienie nie znajdzie tutaj zastosowania.

W związku z powyższym, mimo że przy zakupie przedmiotowej nieruchomości przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, tak przy jej sprzedaży podatek VAT jest on zobowiązany naliczyć. Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje tutaj stawki preferencyjnej, w związku z czym będzie on musiał zastosować do tej transakcji stawkę podstawową, która w tym roku wynosi 22%.

Ustawodawca przewidział jeszcze jedno zwolnienie dla nieruchomości, ale aby je zastosować na działce tej musiałby się znajdować budynek, który korzystałby ze zwolnienia. Do sprzedaży gruntu stosuje się bowiem taką samą stawkę podatku jak dla budynku na nim posadowionego (wyjątkiem jest prawo użytkowania wieczystego).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: