Faktura VAT: błędna data a nota korygująca
2010-10-21 12:03
Przeczytaj także: Błędny nabywca a nota korygująca
Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik wystawił fakturę sprzedaży, w której wskazał błędną (wcześniejszą o jeden miesiąc) datę sprzedaży. Czy na powyższe może wystawić notę korygującą, czy konieczne będzie wystawienie faktury korygującej?Faktura VAT musi zawierać szereg elementów określonych przede wszystkim w stosownym rozporządzeniu wykonawczym, ale także w samej ustawie o VAT. I tak art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Potwierdzeniem powyższego jest §5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur VAT, który to w ust. 1 pkt 4 stanowi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży. W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury.
Przepisy w zakresie wystawiania not korygujących znalazły się natomiast w §15 rozporządzenia. Mówi on, że nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.
Co za tym idzie, zgodnie z przepisami rozporządzenia notę korygującą może wystawić jedynie nabywca, a nie sprzedawca. W związku z tym w naszym przykładzie podatnik noty korygującej wystawić nie może. Gdyby jednak pomyłkę tę zauważył nabywca, to co do zasady mógłby na nią notę korygującą wystawić.
Tutaj jednak powstaje wątpliwość, czy informacja, jaką jest data sprzedaży, przez narzędzie to może być skorygowana? Czytając przepisy rozporządzenia wprost odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. Za pomocą noty korygującej nie można bowiem korygować jedynie pomyłek w pozycjach faktury określonych w §5 ust. 1 pkt 6-12, a informacje o dacie zostały określone w pkt 4.
Z drugiej jednak strony rodzi się pewna wątpliwość. Data sprzedaży (traktowana jako data wydania towaru czy wykonania usługi, w przypadku innych dowodów tę czynność dokumentujących) może bowiem rzutować na datę powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług (który to co do zasady powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7. dnia wydania towaru lub wykonania usługi) czy datę powstania przychodu w podatku dochodowym (tutaj przychód powstaje głównie z chwilą wydania rzeczy lub wykonania usługi nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności).
Co za tym idzie, bezpieczniejsze będzie skorygowanie tej informacji przy pomocy faktury korygującej. Fakturą taką można skorygować każdą pomyłkę zawartą na fakturze pierwotnej, przy czym do jej wystawienia uprawniony jest sprzedawca.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl