eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUsługi kultury i sztuki: opodatkowanie VAT

Usługi kultury i sztuki: opodatkowanie VAT

2010-10-20 13:15

Z dniem 01 stycznia 2011 roku zacznie obowiązywać w ustawie o podatku od towarów i usług art. 28g, który w sposób szczególny będzie określał miejsce świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne czy artystyczne. Do końca 2010 roku obowiązuje w tym zakresie przepis przejściowy, który ma inny zakres, niż art. 28g.

Przeczytaj także: Korekty WNT i importu usług: TSUE przeciw polskiej ustawie o VAT

Art. 1 pkt 7 ustawy z dnia z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa nowelizująca) mówi, że w ustawie o VAT dodaje się szereg artykułów określających miejsce świadczenia (opodatkowania) usług, wśród których znalazł się m.in. art. 28g stanowiący:

1. Miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.
2. Miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.


Art. 8 pkt 2 ustawy nowelizującej dodaje jednak, że powyższy art. 28g wchodzi w życie z dniem 01 stycznia 2011 roku. Co za tym idzie, z uwagi na brak oddzielnych uregulowań zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług należałoby uznać, że miejsce świadczenia tego tupu usług określa się zgodnie z zasadą ogólną, tj. w przypadku ich świadczenia na rzecz podatników miejscem tym jest miejsce, gdzie usługobiorca posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania czy też stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (obecnie obowiązujący art. 28b ustawy o VAT).

I faktycznie by tak było, gdyby nie art. 2 ustawy nowelizującej, który to stanowi, że: W okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.

Analizując przyszły art. 28g ustawy o VAT oraz art. 2 ustawy nowelizującej nie sposób nie zauważyć, że w 2010 roku usługi w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy oraz usług pomocniczych do tych usług podlegają opodatkowaniu w jednakowy sposób zarówno w stosunku do podatników jak i osób niebędących podatnikami. Miejscem ich opodatkowania jest kraj, w którym faktycznie są świadczone. Inaczej powyższe traktuje przepis, który będzie obowiązywał od przyszłego roku – tutaj w przypadku świadczenia usług na rzecz zagranicznego kontrahenta (podatnika) miejscem ich opodatkowania będzie kraj kontrahenta (zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 28b) za wyjątkiem usług wstępu.

Co za tym idzie, przykładowo świadczone w 2010 roku usługi przez polskiego podatnika na rzecz niemieckiego kontrahenta (podatnika) w zakresie targów odbywających się w Polsce będą opodatkowane w Polsce. Od przyszłego roku miejscem ich opodatkowania (za wyjątkiem usług wstępu) będą z kolei Niemcy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: