Zmiana adresu firmy a rozliczenie VAT
2010-09-06 12:34
Przeczytaj także: Sprzedaż VAT marża czyli towary używane w JPK_VAT z deklaracją
Art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla (art. 3 ust. 2 ustawy o VAT):- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na adres siedziby;
- osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.
W przypadku podatników:
1) o których mowa w art. 16 i w art. 17, niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, właściwym organem podatkowym jest:
a) dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na adres siedziby,
b) dla osób fizycznych - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania;
2) nieposiadających stałego miejsca zamieszkania lub siedziby albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju - właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Jeżeli natomiast nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób określony wyżej, właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie normują jednak sytuacji, w której w trakcie prowadzenia działalności podatnik zmienia jej miejsce wykonywania (podobnie jak miejsce zamieszkania lub siedziby). W takich przypadkach należy stosować przepisy ustawy Ordynacja podatkowa. Art. 18 §1 o.p. stanowi, że jeżeli w trakcie roku podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo za ten okres rozliczeniowy pozostaje ten organ podatkowy, który był właściwy w pierwszym dniu roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego. Tak stanowi zasada ogólna. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z §2 powyższego przepisu minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić w drodze rozporządzenia przypadki, w których w razie zmiany właściwości miejscowej w trakcie roku bądź okresu rozliczeniowego właściwy będzie inny organ niż podany wyżej.
Z uprawnienia tego minister finansów skorzystał wydając rozporządzenie z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych, którego § 13. Ust. 1 stanowi, że organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego za dany okres rozliczeniowy dla podatników, którzy w trakcie okresu rozliczeniowego zmienili miejsce wykonywania czynności, miejsce zamieszkania lub adres siedziby, wskutek czego właściwy stał się organ podatkowy inny niż dotychczasowy - jest organ podatkowy właściwy dla podatnika z tytułu rozliczeń podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w ostatnim dniu tego okresu.
Przy omawianiu naszego przykładu istotny jest także art. 18a Ordynacji podatkowej, który mówi, że jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń
Z przytoczonych przepisów wynika zatem, że:
- organem podatkowym właściwym dla naszego podatnika za miesiąc lipiec 2010 jest Urząd Skarbowy w Poznaniu (tj. organ podatkowy właściwy na ostatni dzień tego okresu rozliczeniowego
- wszelkie rozliczenia (w tym także te zaległe jak i korekty) podatnik będzie rozliczał w Urzędzie Skarbowym w Poznaniu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl