Praca na statku czyli dochód z zagranicy w deklaracji PIT-36
2016-02-25 13:17
Statek © EvrenKalinbacak - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ograniczenie ulgi abolicyjnej od 2021 roku
Podstawowej odpowiedzi na niejasności związane z miejscem opodatkowania zagranicznego dochodu udziela ustawa o PIT. O tym, czy zagraniczne dochody należy rozliczyć w Polsce, decyduje miejsce zamieszkania. Zgodnie z art. 3 ust 1. ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, PIT zarówno od zarobków krajowych jak i zagranicznych, płacą w Polsce – bez względu na miejsce położenia źródeł zarobku. O miejscu zamieszkania na terenie RP przesądza posiadanie tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodka interesów życiowych) lub przebywanie na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (art. 3 ust. 1w ww. ustawy).Unikamy podwójnego opodatkowania
Analizując ustawę o PIT, jednocześnie trzeba sięgnąć po odpowiednią umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. To jej treść wskaże właściwą metodę uniknięcia podwójnego opodatkowania, według której podatnik rozliczy swój zagraniczny zarobek w Polsce, tj. zwolnienia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia (zaliczenia) z ulgą abolicyjną (art. 4a ustawy o PIT).
fot. EvrenKalinbacak - Fotolia.com
Statek
Dwa możliwe sposoby
Zgodnie z metodą wyłączenia z progresją zarobek zagraniczny jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Uwzględnia się go jedynie przy ustalaniu stopy procentowej, jaką stosuje się do ewentualnego zarobku polskiego. W tym przypadku, jeśli nie osiągnęliśmy dochodów w Polsce, nie składamy rocznego PIT-a za dochody zagraniczne.
Natomiast zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia, dochód zagraniczny podlega pod polski PIT według skali podatkowej, ale od należnego PIT-a odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Tutaj zagraniczne dochody muszą być wykazane w rocznej deklaracji podatkowej z zachowaniem co do zasady praw do odliczeń od dochodów i podatku. Dodatkowym odliczeniem, przeznaczonym specjalnie dla podatników korzystających z metody proporcjonalnej, jest ulga abolicyjna. W jej ramach od podatku odliczamy różnicę między wartością podatku obliczonego metodą proporcjonalnego odliczenia a wartością podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją (art. 27g ustawy o PIT).
Statek firmy z siedzibą w Singapurze
Z problemem prawidłowego ustalenia podatku dochodowego za miniony rok do izby skarbowej zwróciła się osoba fizyczna, która w 2015 r. wykonywała pracę na statkach morskich eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem i siedzibą w Singapurze. Jednocześnie jej miejscem zamieszkania jest Polska, a w 2015 r. nie uzyskała ona na terytorium RP żadnego innego dochodu.
W tym przypadku trzeba było przeanalizować umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru podpisanej w Singapurze dnia 4 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2014 r., poz. 443).
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 8 luty 2016 r. o sygn. ITPB2/4511-1022/15/RS uznał, że w takiej sytuacji wnioskodawca może zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia wraz z ulgą abolicyjną, tym samym przyznając wnioskodawcy rację. Skoro umowa polsko-singapurska nie każe stosować wyłącznie metody wyłączenia z progresją i równocześnie Singapur nie ma statusu raju podatkowego, wnioskodawcy przysługuje prawo do metody z proporcją oraz do ulgi abolicyjnej.
Katarzyna Miazek,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)