eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePakiet medyczny = podatek od pracownika

Pakiet medyczny = podatek od pracownika

2010-08-10 12:15

Wartość pakietów medycznych wykupywanych dla pracowników stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Jest tak zawsze, niezależnie od tego, czy pracownik korzysta ze świadczeń medycznych w ramach takiego pakietu.

Przeczytaj także: Abonamenty medyczne podlegają opodatkowaniu

Wynika to z uchwały w sprawie pakietów medycznych wykupywanych dla pracowników, którą 24 maja 2010 r. podjął NSA. Jeśli fundujesz swoim pracownikom opiekę medyczną, koniecznie zwrócić uwagę na zawarte w niej stanowisko NSA (uchwała NSA z 24 maja 2010 r.; sygn. akt II FPS 1/10).

Jakie pakiety medyczne są opodatkowane?

Opodatkowaniu podlegają wykupione przez pracodawców pakiety medyczne obejmujące świadczenia medyczne, do sfinansowania których pracodawca nie jest zobowiązany przez prawo pracy, lecz wynikają one z zawartej z pracownikiem umowy o pracę i tym samym nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof (dotyczy ono zwolnienia świadczeń i ich ekwiwalentów przysługujących na podstawie przepisów o bhp).

Jak było dotychczas?

Fiskus kilkakrotnie zmieniał zdanie w zakresie opodatkowania świadczeń pracowników z tytułu pakietów medycznych. Do 2006 r. jednoznacznie twierdził, że nie ma podstaw do opodatkowania tych świadczeń, ponieważ opodatkowaniu podlegają tylko rzeczywiście uzyskane przez pracownika świadczenia, a pracodawca jako płatnik podatku dochodowego nie jest w stanie ustalić, kto w jakim zakresie korzystał z usług.

W następnych latach opodatkowanie pakietów medycznych dla pracowników często budziło kontrowersje i było przyczyną wielu sporów z fiskusem, w których sąd nie wypowiadał się jednolicie.

Uchwała NSA rozwiewa wątpliwości

Z powodu licznych wątpliwości w tym zakresie Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której przyznał rację fiskusowi, uznając, że świadczenia medyczne są przychodem pracowników i nie ma znaczenia fakt, czy zatrudniona osoba faktycznie skorzysta z zapewnionych jej w pakiecie świadczeń medycznych. Ich opodatkowania nie wyklucza również opłacanie ich przez pracodawcę w formie ryczałtu.

Obecne stanowisko NSA przysparza wiele problemów przede wszystkim pracodawcom, ponieważ to oni są odpowiedzialni za pobranie i wpłacenie podatku. Trudno przewidzieć, jak rygorystycznie fiskus będzie podchodził do nieopodatkowanych świadczeń medycznych dotyczących okresu poprzedzającego podjęcie uchwały. Należy się jednak spodziewać, że urząd skarbowy będzie prowadził szczegółowe kontrole w tym zakresie.

Po ogłoszeniu uchwały NSA pewne jest, że jeśli spółka wykupuje dla pracowników pakiety medyczne zapewniające im świadczenia, które wykraczają poza medycynę pracy, musi doliczyć wartość wykupionego świadczenia do przychodu pracownika i odprowadzić od niego zaliczkę na podatek dochodowy. I nie ma znaczenia czy pracownik faktycznie skorzysta z zapewnionych mu świadczeń, czy też przysługuje mu tylko prawo do skorzystania z nich na podstawie wykupionego abonamentu ani w jaki sposób spółka opłaca świadczenie.

Podstawa prawna:
  • art. 12 ust. 1 i art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • uchwała 7 sędziów NSA z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10).


Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: