eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweOdpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe

Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe

2010-07-06 12:41

Jako członek zarządu musisz liczyć się z tym, że w razie niewypłacalności spółki, zapłacisz za jej zaległości podatkowe. Uchroni Cię przed tym terminowe złożenie wniosku do sądu upadłościowego. Masz na to 14 dni. Od jakiego momentu jednak zaczyna biec ten termin?

Przeczytaj także: Odpowiedzialność członka zarządu za zaległości podatkowe spółki

Za zaległości podatkowe spółki odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna (art. 116 op). Przed osobistą odpowiedzialnością obronisz się, jeśli wykażesz, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości albo że niezgłoszenie wniosku nastąpiło bez Twojej winy.

Termin na zgłoszenie wniosku

Termin do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości zaczyna biec od momentu, w którym spółka stała się niewypłacalna. Na zgłoszenie wniosku do sądu upadłościowego masz 14 dni od tej chwili. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz zostać w przyszłości pociągnięty do osobistej, nieograniczonej odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania podatkowe spółki.

Bardzo ważne jest więc ustalenie, kiedy spółka stała się niewypłacalna. W małych firmach ocena stanu wypłacalności jest łatwiejsza. W dużych spółkach może to już stanowić poważny problem, zwłaszcza dla kogoś, kto nie zna się na rachunkowości i finansach. Musisz jednak pamiętać, że nieznajomość tych zagadnień nie uratuje Cię od ewentualnej odpowiedzialności.

Kiedy powstaje niewypłacalność?

Należy przyjąć, że niewypłacalność powstaje wtedy, gdy spółka nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Każdy z członków zarządu powinien mieć kontrolę nad wydatkami spółki i zaciąganymi przez nią zobowiązaniami, tak by nie powstawały zaległości w zapłacie podatków. Sposób sprawowania tych obowiązków i kontrolowania sytuacji spółki weźmie pod uwagę sąd, oceniając ewentualny brak winy członka zarządu w nieterminowym złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

Ważne!
Do odpowiedzialności członków zarządu za niezapłacone podatki spółki odniósł się również niedawno NSA. Sąd potwierdził, że termin do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki biegnie od momentu, w którym zobowiązania spółki przewyższają jej majątek. Trzeba pamiętać, że dzisiaj spółka z o.o. może powstać, mając jedynie 5.000 zł kapitału zakładowego. Niezwykle łatwo jest, więc doprowadzić do przekroczenia „granicy bezpieczeństwa”, uruchamiającej konieczność wnioskowania o upadłość podmiotu.

Podstawa prawna:
  • Art. 116 Ordynacji Podatkowej.
  • Art. 10, 11, 21 Prawa upadłościowego i naprawczego.
  • Wyrok NSA z 18 lutego 2010 r., sygn. akt II FSK 149908.


Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: