eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż samochodu: VAT marża a KPiR

Sprzedaż samochodu: VAT marża a KPiR

2010-06-23 13:25

Ustawodawca, w przypadku sprzedaży niektórych towarów przewidział opodatkowanie podatkiem VAT nie całej kwoty sprzedaży, a jedynie uzyskanej marży. Na transakcję taką wystawia się szczególną fakturę, zwaną fakturą VAT marża. Jak ją ująć w deklaracji VAT oraz księdze podatkowej?

Przeczytaj także: Deklaracja VAT-7 a procedura VAT marża

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca zakupił samochód osobowy na umowę kupna sprzedaży od osoby fizycznej w celu jego dalszej odsprzedaży za cenę 80 000 zł. Dla celów podatku dochodowego prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Jest także czynnym podatnikiem VAT. Czy samochód ten może sprzedać w procedurze marży, a jeśli tak to w jaki sposób powyższe ująć dla celów podatku dochodowego oraz w deklaracji VAT przy założeniu, że sprzeda go za łączną kwotę 110 000 zł?

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Towarami używanymi są tutaj natomiast ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.

Procedurę tę można stosować jednak jedynie, gdy towary te zostały nabyte od:
  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej
  2. podatników VAT, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana na zasadach marży
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom dotyczącym marży w polskiej ustawie, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
- czyli w sytuacji, gdy w momencie ich nabycia nie były one podatkiem VAT opodatkowane (bądź opodatkowana była jedynie marża).
Procedura ta może mieć zatem zastosowanie w naszym przypadku – przedsiębiorca nabył samochód od osoby prywatnej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: