Praca za granicą a wspólne rozliczenie małżonków
2010-03-24 06:14
Przeczytaj także: Śmierć małżonka a wspólne rozliczenie podatkowe
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Podatniczka i jej mąż od początku roku do czerwca 2009 r. byli polskimi rezydentami podatkowymi. W tym czasie otrzymywali wynagrodzenie za pracę wykonywaną w Polsce: mąż podatniczki był zatrudniony u polskiego pracodawcy, podatniczka z kolei miała podpisane umowy z firmami polską i francuską. Firma francuska pokrywała także koszty szkoły dwójki dzieci podatników oraz zobowiązała się do pokrycia zobowiązań podatkowych podatniczki w Polsce. Dnia 30 czerwca 2009 r. małżonkowie przeprowadzili się na stałe do Francji i zmienili rezydencję podatkową. Od lipca do końca 2009 r. nie uzyskiwali żadnych dochodów, które byłyby opodatkowane w Polsce. Podatniczka zadała pytanie, czy w takiej sytuacji małżonkowie mogą w Polsce rozliczyć się wspólnie? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Zgodnie z art. 3 ust. 1a ww. ustawy za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się zatem osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (np. ma małżonka, rodzinę, w Polsce koncentrują się najważniejsze czynności życiowe, kształcenie itp.) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Spełnienie choćby jednego z ww. warunków spowoduje, że dana osoba będzie uznana za mającą miejsce zamieszkania w Polsce, a tym samym podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza w praktyce rozliczenie wszystkich uzyskanych w danym roku podatkowym dochodów w Polsce.
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni i Jej mąż w okresie styczeń - czerwiec 2009 byli polskimi rezydentami podatkowymi. W ww. okresie małżonkowie otrzymywali wynagrodzenie wyłącznie za pracę wykonywaną w Polsce, przy czym mąż Wnioskodawczyni wykonywała pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę z polskim pracodawcą, natomiast Wnioskodawczyni wykonywała pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę z polskim pracodawcą oraz miała podpisaną umowę o pracę ze spółką francuską. Małżonkowie z dniem 30 czerwca przeprowadzili się na stałe do Francji (zmienili rezydencję podatkową na francuską). W okresie od 1 lipca 2009 r. małżonkowie nie uzyskali i do dnia 31 grudnia 2009 r. nie będą uzyskiwać żadnych dochodów, które podlegałyby opodatkowaniu w Polsce.
oprac. : Ministerstwo Finansów