Wymiana okien = modernizacja środków trwałych?
2007-05-30 13:07
Przeczytaj także: Fiskus daje ulgi podatkowe i pozbawia do nich prawa
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik – spółka wyjaśniła, iż dokonuje wymiany stolarki okiennej w 11 należących do niej budynkach. Ich koszt wyniesie ok. 2 907 650,00 zł. Stare okna zostaną zastąpione nowymi, których walory architektoniczne pozostają zachowane. Dane techniczne i technologiczne nowych okien jednak w 100 proc. odbiegają od obecnych (pochodzą one z przełomu XIX i XX wieku). Nieszczelność między oknami powoduje ogromne straty ciepła ogrzewanych pomieszczeń. Ogólnie stolarka ta jest wyeksploatowana. Wymiana ta spowoduje znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz kosztów bieżącej konserwacji oraz emisji ciepła i pyłów do atmosfery. W związku z tym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy koszty związane z wymianą stolarki okiennej stanową remont czy też będą wydatkami na ulepszenie środka trwałego? W powyższej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:
„(…)Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.
Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c) powołanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje w swoich obiektach wymiany stolarki okiennej z zachowaniem istniejących walorów architektonicznych. Pozostałe dane techniczne i technologiczne nowych okien są całkowicie odmienne od okien istniejących. Zatem kwestią do rozstrzygnięcia jest czy wydatki te mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów czy też, jako wydatki na ulepszenie środków trwałych, będą rozliczane w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.
Na podstawie art. 16 g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Z powyższego przepisu wynika, że wydatki na ulepszenie powiększają wartość początkową środków trwałych, gdy zostały spełnione łącznie dwie przesłanki:
- ulepszenie polegało na przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji,
- ulepszenie spowodowało mierzalny wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do tej wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, przy czym miary tego wzrostu zostały w ustawie wymienione tylko przykładowo.
W treści wniosku wskazano także, że znajdująca się w budynkach stolarka okienna i drzwiowa jest wyeksploatowana powodując ogromne straty ciepła ogrzewanych budynków. Dlatego w ocenie tut. organu podatkowego jej wymiana może zostać uznana za modernizację – unowocześnienie, usprawnienie czegoś. Jednakże oceniając wymianę okien pod kątem drugiej przesłanki należy stwierdzić, że nie spowoduje ona mierzalnego wzrostu wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do tej wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania. Obecne straty ciepła spowodowane są wyeksploatowaniem stolarki okiennej, których nie było w okresie przyjęcia środka trwałego do używania. Oczywiście przy uwzględnieniu stosowanych w tamtym okresie materiałów i norm. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów