eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweRozliczenia roczne 2009: samotne wychowywanie dziecka

Rozliczenia roczne 2009: samotne wychowywanie dziecka

2010-03-15 11:42

Dla osób samotnie wychowujących dzieci ustawodawca przewidział dodatkowe preferencje podatkowe. Ich prawidłowe stosowanie może jednak budzić pewne wątpliwości. Dzięki uprzejmości pracowników Ministerstwa Finansów poniżej prezentujemy odpowiedzi na te, z którymi najczęściej borykają się podatnicy przy rozliczaniu się ze swoich dochodów za rok 2009.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Czy rodzicowi, który wychowuje małoletnie dziecko, które ma własne dziecko przysługuje prawo do rozliczenia się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko?

Odp. TAK – zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rodzic będzie miał prawo do opodatkowania swoich dochodów wspólnie z dzieckiem. Urodzenie dziecka nie skutkuje nabyciem pełnoletniości. Uzyskuje się ją poprzez zawarcie związku małżeńskiego. Należy dodać że, nie ma znaczenia wysokość dochodu uzyskanego przez małoletnie dziecko.

Czy rodzic dziecka nie pozostający w związku małżeńskim ma prawo do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko, w sytuacji gdy mieszka wspólnie ze swoim partnerem (konkubentem), który nie jest rodzicem dziecka?

Odp. Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), od dochodów osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
  1. dzieci małoletnie,
  2. dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
  3. dzieci do ukończenia 25 roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej
- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności (art. 6 ust. 5 ustawy).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: