Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku
2010-03-06 00:14
Przeczytaj także: Zasiłek chorobowy dla osoby na kontrakcie menedżerskim a zaliczka na PIT
Pytanie: Zatrudniliśmy na umowę zlecenia osobę, która po wykonaniu pracy, a przed wypłatą, zmarła. Zgodnie z opinią prawną wypłaciliśmy po czasie jej spadkobiercom, ale kwotę brutto. Pytanie dotyczy informacji PIT - w jaki sposób ją wystawić?Odpowiedź: W takiej sytuacji należy wystawić PIT-11 i wypłacone wynagrodzenie wpisać w części E „Prawa autorskie i inne prawa majątkowe wymienione w art. 18”.
Przychód, o którym mowa w pytaniu, z tytułu wypłaconych spadkobiercom zmarłego zleceniobiorcy należności, podlega podatkowi dochodowemu. Z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem, że źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Stosownie do art. 18 ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Przepis ten nie zawiera jednak katalogu zamkniętego takich przychodów. Należy więc uznać, że do tej kategorii zalicza się każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego praw o charakterze majątkowym, w tym prawa do wypłaty świadczeń, które z tytułu stosunku zlecenia przysługiwały zmarłemu.
W opisanej sytuacji należy zatem wystawić informację PIT-11, a wypłacona spadkobiercom kwotę ująć w części E poz. 8 informacji.
Podstawa prawna:
- art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Rafał Styczyński / Portal Kadrowy