Leasing finansowy: podatek od środków transportowych
2010-02-22 07:04
Przeczytaj także: Leasing samochodów: podatek od środków transportowych
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Podatnik zamierza podpisać umowy leasingu finansowego (spełniające warunki art. 23f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), których przedmiotem będą samochody, w stosunku do których przysługiwać będzie pełne odliczenie podatku VAT. Obok faktur głównych dokumentujących płatności wynikające z zawartych umów, na podatnika wystawiane będą także faktury dokumentujące kwotę podatku od środków transportowych. Powodem wyodrębnienia tych kwot jest brak możliwości określenia wysokości tego podatku z góry za okres leasingu. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, każdego roku uchwalane są nowe stawki podatku. Faktury w tym zakresie wystawiane będą raz do roku po podjęciu uchwały przez właściwy organ samorządu terytorialnego w sprawie stawek podatku obowiązujących w danym roku. Na fakturze kwota tego podatku zostanie podwyższona o należny podatek VAT wg stawki 22%. Zadano pytanie, czy w przypadku podpisania takich umów leasingu kwota podatku od środków transportowych wykazana na fakturze stanowić będzie dla korzystającego koszt uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła.
Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
* musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
* nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
* musi być należycie udokumentowany.
W myśl art. 23a pkt 1 ww. ustawy przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.
Stosownie do postanowień art. 23f ust. 1 ww. ustawy do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 23b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1. umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
2. suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
3. umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.
Jeżeli wysokość kwoty spłaty wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypadających na poszczególne opłaty nie jest określona w umowie leasingu, ustala się ją proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy ( art. 23f ust. 2 ww. ustawy).
Konstrukcja leasingu finansowego sprawia, że zaliczeniu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu korzystającego podlegać będzie tylko tzw. odsetkowa część opłat leasingowych, natomiast koszty ponoszone w związku ze spłatą wartości początkowej, co następuje w kolejnych opłatach leasingowych, mogą być zaliczone do kosztów poprzez dokonywane przez korzystającego odpisy amortyzacyjne od przedmiotu leasingu.
Kosztami uzyskania przychodów korzystającego są również koszty podatku od środków transportowych, jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający będzie ponosił ciężar tych podatków.
W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, iż zamierza podpisać umowy leasingu finansowego. Umowy te będą spełniały kryteria określone w art. 23f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obok faktury głównej dokumentującej płatności wynikające z zawartych umów, na rzecz Wnioskodawcy wystawiane będą faktury dokumentujące kwotę podatku od środków transportowych.
Reasumując, jeżeli umowa leasingu będzie spełniać warunki określone przepisem art. 23f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od środków transportowych będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów