Podatek od spadku z USA płatny także w Polsce?
2007-11-18 09:42
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą oraz praw majątkowych wykonanych za granicą, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Polski. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Łodzi w decyzji z dnia 08.11.2007 r. nr IV/4306-0002/IN/07/MM, utrzymując w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź -Widzew z dnia 03.09.2007 r. Nr IX-005/186/Z/K/07
Przeczytaj także: Spadek z Wielkiej Brytanii z polskim podatkiem
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Podatniczka wystąpiła do organu podatkowego z zapytaniem, czy nabycie spadku po spadkodawcy zamieszkałym w USA podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w sytuacji, gdy nabycie było opodatkowane w kraju zamieszkania spadkodawcy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Umowa między rządami Polski i USA, zawarta w dniu 8 października 1974r.(Dz. U. z 1976r. Nr 31, poz. 178), o uniknięciu podwójnego podatkowania /.../ - wymienia podatki jakich umowa ta dotyczy w Polsce. Są to podatek dochodowy, od wynagrodzeń i wyrównawczy (art. 2 ust. 2 pkt a). Umowa ta nie wymienia natomiast podatku od nabycia spadku. Generalnie są to podatki od dochodu, a więc nie jest możliwe uznanie, że ww. ustawa ma zastosowanie do opodatkowania nabycia majątku tytułem dziedziczenia.
Zgodnie z art. 2 upsd – nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą oraz praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi od spadków i darowizn, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Polski.(…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Więcej na ten temat:
podatek od spadków i darowizn, podatek od spadku, nabycie spadku, spadek, spadek z zagranicy