Odliczenia od podatku 2009: ulga na dzieci
2010-02-16 10:36
Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko
Należy przy tym pamiętać, iż omawiane odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.
Ulga także na dzieci pełnoletnie
Na opisanych wyżej zasadach ulga przysługuje odpowiednio także na dzieci pełnoletnie, które zostały wymienione w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3, czyli dzieci:
- bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały one dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku, renty rodzinnej i dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku
Z ulgi nie można jednak skorzystać w stosunku do dzieci, które w danym roku były opodatkowane podatkiem liniowym 19%, ryczałtem ewidencjonowanym czy podatkiem tonażowym.
Rozwód i separacja
Jeżeli w stosunku do rodziców orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje jednemu z nich, u którego dziecko bądź dzieci faktycznie zamieszkują. Decyduje tutaj rzeczywiste przebywanie z danym rodzicem. Jeżeli natomiast wystąpi sytuacja, iż dziecko takie nie przebywa z rodzicami a np. z dziadkami bądź u innych osób, ulga nie przysługuje
W zeznaniu dane dziecka…
Ulgę na dzieci wykazuje się w rozliczeniu rocznym: najpierw w załączniku PIT/O a następnie kwotę odliczenia przenosi się do zeznania głównego, którego powyższy formularz stanowi załącznik. W załączniku PIT/O oprócz kwoty przysługującego odliczenia trzeba podać także liczbę dzieci i ich numery PESEL. W przypadku braku tych numerów podaje się imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci.
… a dla fiskusa dokumenty
Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik musi także przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. Dokumentami takimi są m.in.:
- odpis aktu urodzenia dziecka,
- zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
- odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą,
- zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.
Ulga w PIT-37 i PIT-36
Jak już wskazano wyżej, odliczenie stosuje się jedynie w odniesieniu do dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli tych, które są wykazywane w zeznaniach PIT-36 i PIT-37. Nie mogą z niego skorzystać liniowcy (PIT-36L) czy ryczałtowcy (PIT-28). Dodatkowo poczynając od rozliczeń za rok 2009 podatnicy nie mogą wnosić o rozliczenie ulgi prorodzinnej za pośrednictwem pracodawcy czy organu rentowego/emerytalnego.
Do pobrania
Rozliczenia roczne PIT 2009
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl