eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaAport do spółki towarów handlowych a podatek dochodowy

Aport do spółki towarów handlowych a podatek dochodowy

2010-02-14 12:11

W przypadku wniesienia do spółki cywilnej aportem towarów handlowych, objętych remanentem likwidacyjnym, należy je ująć w remanencie początkowym w dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej przez tę spółkę. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia04.02.2010 r. nr IPPB1/415-855/09-6/KS.

Przeczytaj także: Likwidacja działalności a optymalizacja podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik prowadzi na własne nazwisko działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży części zamiennych do samochodów i maszyn rolniczych. Dla potrzeb podatku dochodowego prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jest także czynnym podatnikiem VAT. Obecnie zamierza on całą swoją firmę (środki trwałe, wyposażenie i towary handlowe) wnieść aportem do spółki cywilnej, którą założy razem z żoną i synem. Wniesienie wkładu nastąpi przed likwidacją prowadzonej działalności gospodarczej. Powstała wątpliwość, czy w takiej sytuacji wniesione do spółki towary handlowe należy odnieść w koszty zakupu towarów pod datą ich wniesienia do spółki czy też ująć w remanencie początkowym sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalności spółki, który należy wpisać do podatkowej księgi przychodów rozchodów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Przy czym nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: