eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweDzierżawa i sprzedaż samochodów a zwolnienie z VAT

Dzierżawa i sprzedaż samochodów a zwolnienie z VAT

2010-02-01 12:23

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma (spółka jawna) dokonuje zakupu samochodów osobowych, które następnie są przedmiotem dzierżawy. Podatek naliczony przy zakupie tych samochodów jest odliczany na zasadzie art. 86 uptu. Samochody te po ponad 6 miesiącach używania przez dzierżawców, są przez spółkę sprzedawane. Czy w związku ze sprzedażą przedmiotowych samochodów spółka może zastosować zwolnienie przedmiotowe od VAT?

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu osobowego wyłączonego z firmy


Na podstawie § 12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się z opodatkowania VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych dokonywaną przez tych podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT) - jeżeli samochody te i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. W konsekwencji przy sprzedaży samochodu można skorzystać ze zwolnienia od VAT tylko wówczas, gdy spełnione są zawarte w tym przepisie warunki, a mianowicie samochód musi być:
  • sprzedawany przez podatnika, któremu przy jego nabyciu przysługiwało prawo do ograniczonego odliczenia podatku naliczonego (o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT).
  • towarem używanym - w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT.

Od 1 stycznia 2009 r. przez towary używane należy rozumieć ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł - co najmniej - pół roku, po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. W konsekwencji do zastosowania zwolnienia z § 12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia nie jest więc wystarczające samo tylko posiadanie danego towaru. Podatnik dokonujący dostawy musi jeszcze używać tą ruchomość przez wskazany przepisem czas. W opisanym we wstępie stanie faktycznym, firma dokonuje zakupu samochodów osobowych, które następnie wydzierżawia, a po zakończeniu okresu dzierżawy - sprzedaje. Nie jest tu więc spełniony warunek co najmniej 6-miesięcznego używania samochodu przez podatnika dokonującego dostawy.

Ponieważ posiadaniu nie towarzyszy faktyczne wykorzystywanie towaru, przy dostawie samochodów przez spółkę nie mogą być one traktowane, jako towary używane - w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. W związku z tym ich dostawa nie jest objęta zakresem zwolnienia od VAT, ustanowionego w § 12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia.


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: