Ryczałt ewidencjonowany: prywatny najem lokalu dla firmy
2010-01-19 12:08
Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT
Jeżeli zatem podatnik rozpoczął świadczenie usług najmu w roku 2009 bądź wcześniej, do tej pory kasy fiskalnej nie musiał mieć oraz nie przekroczy w roku 2010 40 tys. obrotów, będzie mógł korzystać ze zwolnienia z rejestracji obrotu przy użyciu kasy fiskalnej. Jeżeli natomiast zaczął wynajmować swoje nieruchomości od roku 2010 kasy fiskalnej nie będzie musiał mieć, gdy jego obrót nie przekroczy 20 tys. zł. Przekroczenie tych progów może spowodować utratę zwolnienia po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie stosownego limitu.
Drugie zwolnienie, z którego podatnicy mogą skorzystać, zostało określone w poz. 15 załącznika do rozporządzenia. Zgodnie z nim zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy fiskalnej usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą.
Dodajmy, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, do wystawiania faktur VAT uprawnieni są jedynie czynni podatnicy podatku od towarów i usług (§4 ust. 1). Nie oznacza to jednak, iż pozostali nie mają możliwości skorzystania ze zwolnienia omawianego w poprzednim akapicie. Jak bowiem wskazuje § 17 pkt 5 rozporządzenia w sprawie faktur, za fakturę uważa się również rachunki, o których mowa w art. 87 i 88 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, wystawiane przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur VAT. Rozporządzenie to traktuje zatem o dwóch rodzajach dokumentów: fakturach i fakturach VAT, przy czym faktura jest pojęciem szerszym, zawierającym w sobie m.in. fakturę VAT.
W związku z powyższym można więc przyjąć, że podatnik świadczący usługi najmu, który dokumentuje je w całości rachunkami (z uwagi na fakt, iż nie jest czynnym podatnikiem VAT), jest zwolniony od obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej tych czynności. Usługi te są bowiem udokumentowane fakturą (czyli zastępującym ją rachunkiem).
Trzecie zwolnienie znalazło się w poz. 38 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Tutaj od ewidencjonowania w kasie zwolnione zostało „Świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła”.
Jeżeli zatem najemcy będą regulowali zobowiązania z tytułu najmu na rachunek bankowy wynajmującego (bądź przekazem pocztowym) i na podstawie ewidencji będzie można powiązać poszczególne wpłaty z konkretnymi usługami, możliwe będzie zastosowanie zwolnienie z prowadzenia kas i to nawet w sytuacji, gdy świadczenia te nie będą dokumentowane fakturami.
Ważne
Przy użyciu kas rejestrujących należy dokumentować sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Przepisami w tym zakresie nie muszą się zatem martwić podatnicy wynajmujący swoje nieruchomości dla firm.
Najem nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Podatnicy mogą trudnić się wynajmem nieruchomości nie tylko w zakresie tzw. najmu prywatnego, ale także jako przedsiębiorcy. Należy jednak pamiętać, iż w takiej sytuacji będą oni mogli opodatkować uzyskane z tego tytułu przychody jedynie na zasadach ogólnych podatkiem liniowym bądź wg skali podatkowej.
Zgodnie bowiem z poz. 10 załącznika nr 2 do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek wyłączają przedsiębiorcę z podatników uprawnionych do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyjątkiem są tutaj jedynie przychodu uzyskiwane z tzw. najmu prywatnego (określonego w art. 6 ust. 1a ustawy).
Do pobrania:
- Oświadczenie dotyczące opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu (miesięcznie lub kwartalnie)
- Umowa najmu lokalu mieszkalnego
- Umowa najmu nieruchomości na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl