Podnoszenie kwalifikacji może być kosztem prowadzonej działalności
2015-11-27 13:41
Podnoszenie kwalifikacji może być kosztem prowadzonej działalności © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Księga podatkowa: czesne za studia
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Wnioskodawca z dniem 4 sierpnia 2014 r. otworzył działalność gospodarczą zajmującą się przetwarzaniem danych i dostarczaniem specjalistycznych raportów, które wymagają tworzenia nowoczesnych raportów i analiz biznesowych. Posiada on odpowiednie wykształcenie w kierunku prowadzenia takiej firmy, niemniej jej profil wymaga od niego stałego podnoszenia kwalifikacji i wiedzy oraz zdobywania nowych uprawnień. Rynek finansowy z obszaru jego działania jest bowiem bardzo wymagający.
W związku z powyższym w lutym 2015 r. wnioskodawca podjął studia II stopnia na Wydziale Ekonomicznym na kierunku Ekonomia akredytowane przez ACCA, które pozwolą mu na otrzymanie certyfikatu ACCA na poziomie Fundamentals. ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) jest największą i najszybciej rozwijającą się organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów na świecie.
Na chwilę obecną wnioskodawca sam wykonuje usługi w obszarze finansów jednak nie może pozyskiwać i wykonywać projektów/usług o wyższym jakościowo profilu. Na to jednak pozwoli zdobycie certyfikatu w zakresie ACCA. W związku z tym wnioskodawca zadał pytanie, czy wydatki związane z opłatami za studia, egzaminy i inne administracyjne nakładane przez ACCA jak też niezbędne podręczniki, są kosztem uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(...) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Zatem aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
• musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.
Ponadto wydatek taki musi być udokumentowany prawidłowo oraz w sposób nie budzący wątpliwości.
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Podnoszenie kwalifikacji może być kosztem prowadzonej działalności
Zwrot „w celu” użyty w ww. przepisie oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź też ewentualnie zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodu. W przypadku źródła przychodów, jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodu albo zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Podkreślić należy, że wydatki na dokształcanie nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione w związku z odbywaniem studiów mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:
• czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
• czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.
Za koszty uzyskania przychodu uznać więc można uzasadnione racjonalnie i gospodarczo wydatki na kształcenie, których celem jest nabycie uprawnień, umiejętności i wiedzy bezpośrednio związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Mając na uwadze opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy że w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W sytuacji gdy wiedza i doświadczenie nabyte w trakcie studiów będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej w specjalistycznej branży wymagającej stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a kierunek studiów ma z prowadzoną działalnością bezpośredni związek, to należy uznać, że wydatki związane z dokształcaniem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Reasumując, wydatki bezpośrednio związane ze studiami Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią bezpośredni związek.
Końcowo należy wskazać, że to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu. (...)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)