Sprzedaż działek budowlanych przez nie-rolnika a VAT
2010-01-14 08:01
Przeczytaj także: VAT od sprzedaży działek budowlanych
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?We wniosku podatnik wskazał, że 1993 r. zakupił pięć niezabudowanych przyległych do siebie działek o powierzchni 2,4394 ha. W tym czasie uzyskał on uprawnienia rolnicze, albowiem zakup ww. nieruchomości miał być podstawą utworzenia gospodarstwa rolnego. Niestety z uwagi na niską klasę gleby (V i VI) ich uprawa była nieopłacalna, w związku z czym produkcja rolna na tych gruntach została zaprzestana. W roku 2000 nieruchomość ta została objęta ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy z przeznaczeniem na tereny budowlane. Na mocy decyzji Burmistrza z dnia 21 kwietnia 2008 r. została ona podzielona na 13 działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i bliźniaczą. Podatnik oświadczył także, że nie prowadzi działalności gospodarczej (również rolniczej), a zakup przedmiotowych gruntów nie był podyktowany chęcią ich zbycia. Ponadto nigdy nie był rolnikiem ryczałtowym w myśl ustawy o VAT. Zaprzestał działalności rolniczej w związku z nieopłacalnością produkcji oraz z ustaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nigdy nie sprzedawał także produktów rolnych - warzywa uprawiane na przedmiotowym gruncie służyły na potrzebom jego rodziny. Obecnie działki te podatnik zamierza zbyć. Powstała wątpliwość, czy od tej czynności będzie musiał zapłacić podatek VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
oprac. : Ministerstwo Finansów