Wykup z leasingu a wartość początkowa środka trwałego
2009-11-19 08:25
Przeczytaj także: Samochód w leasingu: wykup a wartość początkowa
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?We wniosku podatnik wskazał, iż w prowadzonej działalności gospodarczej (opodatkowanej na zasadach ogólnych) wykorzystywał na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód hakowiec do przewozu kontenerów. Umowa leasingu przewidywała możliwość wykupu przedmiotu leasingu za 1% jego wartości, z czego podatnik skorzystał. Wartość wykupu wyniosła 2 467,37 zł netto. Podatnik zlecił wycenę pojazdu wg wartości rynkowej, która wyniosła 134 590,16 zł. Powstała wątpliwość, jaką wartość początkową należy przyjąć wpisując środek trwały do ewidencji (zdaniem podatnika wartość rynkową)? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z ogólną zasadą zdefiniowaną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Zgodnie z art. 22 ust. 8 ww. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.
Na podstawie art. 22a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
a. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
b. maszyny, urządzenia i środki transportu,
c. inne przedmioty.
* o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Zasady określania wartości początkowej środków trwałych reguluje art. 22g ust.1 pkt 1 i art. 22f ust.1 ustawy o pdof.
Zgodnie z treścią art. 22f ust. 1 ustawy podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.
![Maszyna z leasingu: amortyzacja jednorazowa? [© Moreno Soppelsa - Fotolia.com] Maszyna z leasingu: amortyzacja jednorazowa?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/leasing/Maszyna-z-leasingu-amortyzacja-jednorazowa-106524-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów