eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWNT a brak unijnego NIP nabywcy na fakturze VAT

WNT a brak unijnego NIP nabywcy na fakturze VAT

2009-11-04 12:59

Rozpatrzmy następującą sytuację: Polski przedsiębiorca dokonuje transakcji z kontrahentami unijnymi. W ramach tych transakcji nabywa towary od podatników z innych państw członkowskich. Jeden z nich nie wskazał na fakturze dokumentującej taki zakup unijnego numeru naszego przedsiębiorcy, mimo iż ten numer kontrahentowi podał. Czy przedmiotową transakcję należy potraktować jak wewnątrzwspólntowe nabycie towarów? Dodajmy, iż kontrahent potraktował ją jak WDT i nie wykazał na fakturze kwoty podatku.

Przeczytaj także: Rejestracja VAT UE a WNT

Jak wskazuje art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Podatnicy zamierzający trudnić się handlem wewnątrzwspólnotowym, muszą o tym fakcie powiadomić naczelnika urzędu w zgłoszeniu aktualizacyjnym (zarejestrować się jako podatnicy VAT UE – art. 97 ust. 1 ustawy o VAT). Naczelnik urzędu skarbowego potwierdza powyższe zarejestrowanie. Podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, przy dokonywaniu m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nakładają zatem na podatników zajmujących się handlem wewnątrzwspólnotowym (np. wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów) obowiązek posługiwania się przy tego typu transakcjach numerem VAT UE.

Nasz podatnik co prawda podał ten numer kontrahentowi unijnemu lecz ten go nie wykazał na fakturze. Powstaje w związku z tym wątpliwość, czy transakcję opisaną we wstępie należy potraktować jak WNT?

Przypadki, kiedy nie mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, określa art. 10 ustawy. Żadna część tego przepisu nie wskazuje, iż niepodanie numeru VAT UE nabywcy pociąga za sobą skutek w postaci nie uznania danej transakcji za WNT.

Co za tym idzie, pomimo nie umieszczenia na fakturze VAT tego numeru, nabywca powinien transakcję tę opodatkować jak wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (czyli wystawić fakturę wewnętrzną oraz naliczyć podatek). Powyższe nie pociągnie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji po stronie polskiego podatnika.

Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby przedmiotowa transakcja była dla naszego przedsiębiorcy wewnątrzwspólnotową dostawą towaru. Nie podanie bowiem unijnego numeru nabywcy, zgodnie z polską ustawą o VAT, pociąga za sobą konieczność opodatkowania tej transakcji wg stawki właściwej dla sprzedaży danego towaru w kraju.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: