Duplikat faktury za media a odliczenie VAT
2009-09-14 12:17
Przeczytaj także: Odliczenie VAT gdy faktura
Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik zgubił oryginał faktury za prąd i wystąpił o jej duplikat. Pierwotna faktura była wystawiona 23 lipca 2009 r. Duplikat natomiast został wystawiony z datą 3 września 2009 r. Dotarł on do podatnika 8 września 2009 r. Termin płatności przypadał natomiast 10 sierpnia 2009 r. Podatnik ten rozlicza się z podatku VAT za okresy miesięczne. Kiedy należy odliczyć VAT z otrzymanego duplikatu?Jak wskazuje § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jej wystawienia.
Duplikat taki należy traktować na równi ze zwykłymi fakturami VAT. Co za tym idzie, wynikający z nich podatek VAT należy także rozliczać w ten sam sposób (ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera bowiem szczególnych regulacji, które należy stosować w przypadku duplikatów faktur.
Przypomnijmy zatem - co do zasady podatnik ma prawo do odliczenia podatku z faktury zakupowej w okresie rozliczeniowym (miesiącu bądź kwartale), w którym dowód ten otrzymał bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Jeżeli tego nie zrobi, aby odliczyć podatek, konieczne jest złożenie korekty deklaracji za okres, w którym prawo do odliczenia przysługiwało.
Inaczej jest jednak w przypadku faktur za tzw. media (prąd, gaz, woda itp.). Tutaj ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, iż odliczenie podatku jest możliwe w okresie, w którym przypada termin płatności (art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy) bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy).
Powstaje zatem wątpliwość, czy w przypadku duplikatu faktury za media należy ją rozliczyć na zasadach ogólnych, czy też stosować przepisy szczególne odnoszące się do tego typu faktur? Ustawa na ten temat milczy.
Zdaniem autora jednak, z uwagi na traktowanie duplikatów faktur na równi z fakturami, należy uznać, iż w tej sytuacji zastosowanie znajdą tutaj przytoczone przepisy w zakresie odliczania podatku VAT od faktur dokumentujących wydatki na media. Co za tym idzie, duplikat taki należy rozliczyć w terminie płatności określonym na fakturze bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
W naszym przypadku podatnik może zatem rozliczyć podatek VAT wynikający z duplikatu faktury za prąd w miesiącu sierpniu, wrześniu bądź październiku 2009 r.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl