Amortyzacja jednorazowa a środki transportu
2009-09-03 12:08
Przeczytaj także: W podatku dochodowym motocykl jest samochodem osobowym?
W powyższej sprawie podatnik w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej w zakresie transportu drogowego zakupił dwie naczepy i ciągnik siodłowy, które po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych zostały zamortyzowane w formie jednorazowych odpisów. Podatnik, który miał wątpliwości co do wskazanej czynności, wystąpił z wnioskiem do organów podatkowych o wydanie właściwej interpretacji.Tytułem przypomnienia rozporządzenie Komisji WE z 15 grudnia 2006 r. (dalej: "rozporządzenie") wyłącza pomoc na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego przyznawaną podmiotom gospodarczym prowadzącym działalność zarobkową w zakresie transportu drogowego, jednak mając na celu ścisłą interpretację przepisów unijnych zakresem wyłączenia objęta jest pomoc na nabycie pojazdu, a nie pomoc po jego nabyciu.
Podatnik uzasadniając swoje prawo do jednorazowej amortyzacji wskazał, że forma w jakiej prowadzi on działalność zawodową nie może wpływać na jego uprawnienia, tym bardziej, że ustawodawca nie dokonał w tym zakresie wyłączeń. Organ podatkowy odrzucił jednak argumentację podatnika. Sprawa została skierowana do sądu administracyjnego.
WSA poparł stanowisko podatnika, wskazując, że o ile zakres środków trwałych podlegających zasadom jednorazowej amortyzacji, z pewnością preferencyjnych dla podatników, jest ograniczony, jednak dotyczy to ściśle środków trwałych wskazanych w grupie 3 - 8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych.
W uzasadnieniu sąd podkreślił, że podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest osoba fizyczna - w podniesionej sprawie będzie to wspólnik spółki cywilnej, a nie spółka cywilna.
Konkludując ustawodawca nakłada szereg obowiązków na wspólników spółki cywilnej (w tym prowadzenie ewidencji środków trwałych), jednak nie obejmują one zakresu podmiotowego ustawy o PIT. Co więcej, zgadzamy się ze zdaniem WSA, że jednorazową amortyzację można zakwalifikować jako pomoc de minimis, która to jest udzielana zgodnie z przepisami unijnymi, wprowadzonymi do polskiego ustawodawstwa.