Wynagrodzenie: zaliczka a podatek dochodowy
2009-08-27 13:13
Przeczytaj także: Przekroczenie limitu wymiaru składek ZUS od wynagrodzenia
Rozpatrzmy następującą sytuację: Pracodawca wypłaca swoim pracownikom pensje za dany miesiąc ostatniego dnia tego miesiąca. W czerwcu jeden z pracowników wystąpił jednak do niego z wnioskiem o wypłacenie zaliczki na poczet wynagrodzenia za przyszły miesiąc. Zaliczka ta została mu wypłacona razem z wynagrodzeniem za bieżący miesiąc czyli 30 czerwca 2009 r. W jaki sposób pracodawca jako płatnik powinien ustalić zaliczkę na podatek dochodowy?Definicja przychodu ze stosunku pracy została zawarta w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten wskazuje, iż przychód ten należy uznać wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Jak wynika z przytoczonego przepisu, przychodem takim jest nie tylko wynagrodzenie wypłacone za dany miesiąc, ale także – co do zasady – wszelkiego rodzaju inne świadczenia, które pracownik otrzymał od pracodawcy, w tym także te pozapłacowe (np. różnego rodzaju karnety na siłownie, basen itp.).
Co prawda, z art. 12 ust. 1 ustawy nie wymienia wprost zaliczki na poczet wynagrodzenia jako przychodu ze stosunku pracy, to jednak, zdaniem autora, należy ją tak potraktować. Podstawą wypłaty tej zaliczki jest bowiem łączący pracownika i pracodawcę stosunek pracy. Przytoczona definicja wskazuje natomiast, iż za przychód ze stosunku pracy należy uznać m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne. Co za tym idzie, zaliczka na poczet wynagrodzenia, z chwilą wypłacenia lub postawienia do dyspozycji pracownika, staje się przychodem, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W naszym przykładzie zatem pracodawca powinien do czerwcowej wypłaty doliczyć także wypłaconą pracownikowi zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia. Od ich sumy należy ustalić zaliczkę na podatek dochodowy.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl