Sprzedaż mieszkania nabytego po 2008 r. a ulga meldunkowa
2009-08-18 06:11
Przeczytaj także: Mieszkanie w spadku: sprzedaż a ulga meldunkowa
W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 updof – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. – od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
W myśl natomiast art. 21 ust. 1 pkt 131 updof, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni nabędzie w drodze darowizny lokal mieszkalny z udziałem w gruncie stanowiącym prawo własności.
Mając na uwadze wyżej przytoczone przepisy oraz przedstawione we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że dochód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, chyba że Wnioskodawczyni skorzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Końcowo należy dodać, że od dnia 1 stycznia 2007 roku do dnia 31 grudnia 2008 roku obowiązywał przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowił, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
a. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
b. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
* jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit a) - d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.
Z uwagi na to, iż Wnioskodawczyni ma przedmiotowy lokal mieszkalny otrzymać w przyszłości, powołany przepis nie może mieć zastosowania w niniejszej sprawie.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Podatek od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku i darowiźnie Podatek od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku i darowiźnie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-nieruchomosci/Podatek-od-sprzedazy-mieszkania-nabytego-w-spadku-i-darowiznie-242517-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów