eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUlga na Internet w rozliczeniu PIT za 2014 rok

Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2014 rok

2014-12-02 13:53

Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2014 rok

Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2014 rok © Yuriy Shevtsov - Fotolia.com

Zmiany wprowadzone w podatku dochodowym dwa lata temu spowodowały, że ulga internetowa traci na popularności. Niemniej niektórzy w dalszym ciągu mogą z niej korzystać. Poniżej wyjaśnimy kto ma do niej prawo, gdzie ją wykazać oraz w jakiej wysokości. Bardzo istotne jest tutaj także gromadzenie dokumentów potwierdzających prawo do odliczenia.

Przeczytaj także: Ulga rehabilitacyjna na protezę, ale nie zabieg medyczny

Ulga na Internet jest tzw. odliczeniem od dochodu. Oznacza to, że pomniejsza ona podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, nie zaś sam podatek. W jej ramach można odliczyć wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet. Odliczenie jest oczywiście limitowane i nie może przekroczyć 760 zł.
Dochód podlegający opodatkowaniu można pomniejszyć o faktycznie poniesione w danym roku wydatki na użytkowanie Internetu, niemniej ich wartość nie może przekroczyć 760 zł. Zmniejszenie dochodu do opodatkowania skutkuje także mniejszą wartością należnego fiskusowi podatku dochodowego.

Jak zostało to już wyżej podkreślone, odliczeniu podlegają jedynie wydatki związane z użytkowaniem Internetu. Mieszczą się tutaj zatem różnego rodzaju abonamenty za stały dostęp do sieci, opłaty za dostęp wdzwaniany czy Internet mobilny (i to zarówno w formie abonamentu, jak i płacony za ilość ściągniętych/wysłanych danych) oferowany przez sieci komórkowe. W katalogu odliczeń mieszczą się także wydatki z tytułu użytkowania Internetu np. w kafejce internetowej.
Na potrzeby skorzystania z odliczenia obecnie nie jest ważne, gdzie podatnik korzysta z Internetu. Należy jednak pamiętać, iż ulga obejmuje jedynie wydatki stricte związane z użytkowania sieci Internet, a nie koszty im towarzyszące.

Powyższe jest bardzo istotne w przypadku ponoszenia dodatkowych opłat związanych np. z zakupem niezbędnych urządzeń technicznych (m.in. routera), montażem sieci internetowej, jej remontem czy konserwacją. Odliczyć nie można także opłaty aktywacyjnej za przyłączenie do sieci i innych podobnych.

fot. Yuriy Shevtsov - Fotolia.com

Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2014 rok

W ramach ulgi odliczyć można wydatki faktycznie poniesione. W związku z tym warto zaopatrzyć się w niezbędne dowody potwierdzające ich poniesienie.


W ramach ulgi odliczyć można wydatki faktycznie poniesione. W związku z tym warto zaopatrzyć się w niezbędne dowody potwierdzające ich poniesienie.

Sama ustawa wskazuje tutaj, że wartość odliczenia ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Ustawodawca nie mówi przy tym wprost, jaki konkretnie ma to być dokument. Wskazuje jedynie elementy, które winien on posiadać. I tak na dowodzie takim winny znaleźć się co najmniej:
  • dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi)
  • dane identyfikujące sprzedającego,
  • rodzaj zakupionego usługi,
  • kwotę zapłaty.

Każdy dokument, który zawiera powyższe informacje, stanowi podstawę do ujęcia go w ramach odliczenia na Internet. Sztandarowym przykładem takiego dokumentu jest oczywiście faktura wystawiona zgodnie z regulacjami VAT-owskimi. Nie jest to jednak jedyny dokument, który daje prawo do ulgi (będzie nim bowiem także np. tzw. rachunek).

Jak nietrudno zauważyć, w powyższym katalogu niezbędnych danych, jakie winien zawierać dowód uprawniający do odliczenia, zabrakło informacji o tym, czy zapłata nastąpiła. Niemniej nie oznacza to, że w zeznaniu podatnik może uwzględnić także dokumenty potwierdzające zakup danych usług, które nie zostały jeszcze przez niego opłacone. Ustawa bowiem wyraźnie wskazuje, iż odliczeniu podlegają jedynie faktycznie poniesione wydatki na korzystanie z sieci Internet. Co za tym idzie, zapłata za korzystanie z usług jest konieczna, aby odliczyć je w ramach ulgi internetowej.

Warto przy tym zaopatrzyć się w dokumenty, które uiszczenie zapłaty potwierdzą. Te również mogą mieć wszelaką formę (np. w postaci przelewu bankowego, dowodu KP wystawionego przez sprzedawcę, bankowego potwierdzenia wpłaty czy też adnotacji na fakturze/rachunku dokonanej przez sprzedawcę, że zostały one opłacone gotówką).
W sytuacji, gdy z posiadanych dokumentów nie będzie wynikało, że dany wydatek został faktycznie poniesiony (a więc np. faktura została zapłacona), w zeznaniu podatkowym jego wartości nie należy uwzględniać. Co przy tym jest niezwykle ważne, o odliczeniu decyduje faktyczna zapłata, a nie np. okres, którego dotyczy faktura. W związku z tym faktura dotycząca abonamentu za Internet miesiąca grudnia 2013 r., lecz zapłacona w styczniu roku 2014, podlega odliczeniu w zeznaniu PIT za rok 2014.

Paragon nie uprawnia do odliczenia
Paragon z kasy fiskalnej jak najbardziej potwierdza zakup konkretnej usługi, w tym np. skorzystania z Internetu w kafejce. Niemniej nie spełnia on wymogów nałożonych na dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków, a uprawniające do odliczenia w ramach ulgi internetowej. Brak na nim bowiem danych nabywcy usługi, czyli podstawowego elementu wymaganego dla takich dokumentów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: