eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWynagrodzenie dla płatnika wypłacane pracownikowi

Wynagrodzenie dla płatnika wypłacane pracownikowi

2009-08-10 10:26

Rozpatrzmy następującą sytuację: Pan Janusz z Bydgoszczy prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jako płatnikowi należy mu się wynagrodzenie za terminowe wpłacanie podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. Przedsiębiorca przekazuje te wynagrodzenia pracownicy, która prowadzi rachunki w firmie i rozlicza podatki. Jak traktować te wypłaty?

Przeczytaj także: Wynagrodzenia a koszty firmy w 2009 r.

Odpowiedź
Dla pracownicy jest to prostu wynagrodzenie, a więc przychód ze stosunku pracy. Pracownica nie ma prawa do zryczałtowanego wynagrodzenia za terminowe odprowadzanie podatków, gdyż wynagrodzenie takie przysługuje tylko płatnikom (art. 28 Ordynacji podatkowej). Płatnikiem jest zaś przedsiębiorca.

Wynagrodzenie wypłacone pracownicy jest dla firmy oczywiście kosztem uzyskania przychodu.

Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie w wysokości 0,3% podatków pobranych na rzecz budżetu państwa jest przychodem z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 10 lit. a) updof) – niezależnie od tego czy przedsiębiorca zatrzymuje to wynagrodzenie dla siebie, czy przekazuje je pracownicy. W takiej sytuacji dwie osoby płacą podatek od tej samej kwoty: właściciel i pracownica.


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: