eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSprzedaż nieruchomości: przychód a zwolnienie z podatku

Sprzedaż nieruchomości: przychód a zwolnienie z podatku

2009-08-07 07:34

Wszystkie przepisy dotyczące zwolnień podatkowych należy interpretować w sposób ścisły. Stanowią one bowiem wyjątek od zasady powszechności i równości opodatkowania - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 15.04.2009 r. sygn. akt I SA/Gd 104/09.

Przeczytaj także: Zniesienie współwłasności to nie darowizna

Sprawa, którą rozpatrywał sąd, dotyczyła opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu. Skarżący 13 listopada 2003 r. sprzedali lokal mieszkalny, do którego prawo nabyli na podstawie umowy sprzedaży z kwietnia 1999 r. Jego zbycie nastąpiło zatem przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie.

25 listopada 2003 r. złożyli oświadczenie o zamiarze przeznaczenia uzyskanego przychodu na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

10 listopada 2005 r. skarżący złożyli oświadczenie o wydatkowaniu tych pieniędzy w całości na adaptację części budynku usługowo-handlowego na lokal mieszkalny, który nabyli 23 września 2005 r., a który wcześniej użytkowali na podstawie umowy dzierżawy.

Organ podatkowy decyzją z 29 sierpnia 2008 r. określił zobowiązanie podatkowe w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Skarżący odwołali się od niej do organu drugiej instancji, który decyzją z dnia 26 listopada 2008 r. otrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

W uzasadnieniu organ podatkowy wskazał, iż zgodnie z brzmieniem przepisów mających zastosowanie w omawianej sprawie, aby skorzystać ze zwolnienia, należało przeznaczyć uzyskany ze sprzedaży przychód na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. W rozpatrywanej sprawie przychód ten został natomiast przeznaczony na adaptację na cele mieszkaniowe budynku o charakterze niemieszkalnym oraz na modernizację budynku usługowo handlowego.

Sprawa trafiła na wokandę WSA w Gdańsku. Ten przyznał rację fiskusowi.

Sąd wskazał, iż aby skorzystać ze zwolnienia, przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości należało przeznaczyć na budowę, rozbudowę, remont czy modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Budowa oznacza wznoszenie, konstruowanie obiektu budowlanego; rozbudową będzie natomiast powiększenie, rozszerzenie budowli, obszaru już zabudowanego, dobudowywanie nowych elementów. Remontem są wszelkie działania zmierzające do przywrócenia pierwotnego stanu technicznego i użytkowego budynku czy lokalu mieszkalnego; istotą remontu jest odtworzenie substancji rzeczy do stanu zdatnego do użytku zgodnie z jej przeznaczeniem i właściwościami. Modernizacja budynku czy lokalu mieszkalnego to z kolei jego unowocześnienie, uwspółcześnienie.

W rozpatrywanej sprawie pieniądze zostały natomiast wydatkowane na zmianę funkcji użytkowej lokali. Co prawda budynek ten służył zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych skarżących, lecz okoliczność ta nie zmienia faktu, iż wydatki przez nich czynione były ponoszone na budynek o przeznaczeniu usługowo-handlowym, a nie mieszkalnym. Pieniądze te służyły przystosowaniu, dostosowaniu części tegoż budynku do celów mieszkalnych, a działania podatnika miały na celu dokonanie zmiany charakterystyki użytkowej części budynku.

Sąd podkreślił także, iż kluczowe dla skorzystania ze zwolnienia, było wydatkowanie określonych kwot wyłącznie na własny budynek mieszkalny lub lokal mieszkalny, czyli na te, w stosunku do których podatnikowi przysługuje tytuł własności. Co za tym idzie, nakłady ponoszone przez skarżących przed 23 września 2005 r. były ponoszone na cudzą a nie własną nieruchomość.

Powyższe przesłanki wskazują zatem, iż przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na potrzeby adaptacji części budynku na lokal mieszkalny nie mieści się w zamkniętym katalogu celów wymienionych przez ustawodawcę w przepisie art. w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) u.p.d.o.f., które skutkują zastosowaniem zwolnienia od podatku.

Sąd przypomniał także, iż możliwość zwolnienia od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży w części przeznaczonej na adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne została wprowadzona przez ustawodawcę z dniem 1 stycznia 2004 r., mocą ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Powyższa regulacja nie znajduje jednak zastosowania w przedmiotowej sprawie, albowiem przychód ze sprzedaży został uzyskany w 2003 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: