eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUdoskonalenie środka trwałego traktowane jako jego remont?

Udoskonalenie środka trwałego traktowane jako jego remont?

2016-12-28 13:32

Udoskonalenie środka trwałego traktowane jako jego remont?

Czy wymiana bramy w hali magazyowanej jest jej ulepszeniem? © leno2010 - Fotolia.com

Wydatki ponoszone na bieżącą naprawę i remonty środków trwałych są zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Zgoła inaczej jest wówczas, gdy ponoszone nakłady mają znamiona ulepszenia czy też modernizacji środka trwałego. Wtedy to bowiem należy o wydatki te powiększyć wartość początkową takiego składnika. Granica między remontem a modernizacją jest niestety nikła i ciężko zauważalna.

Przeczytaj także: Fiskus daje ulgi podatkowe i pozbawia do nich prawa

Tym bardziej, że zmieniają się materiały zużywane do powyższych czynności. Te nowe z reguły mają lepsze właściwości i generują pewną „wartość dodaną” przy ich zastosowaniu w porównaniu z materiałami użytymi pierwotnie. Widać to bardzo dobrze chociażby w budownictwie.

Podobny dylemat miał podatnik - przedsiębiorca, który w 1999 r. otrzymał od rodziców w darowiźnie budynek magazynowy, uznany następnie, wraz z ogrodzeniem, za środek trwały? jego firmy i amortyzowany.

A ponieważ nieruchomość ta jest stosunkowa stara (z lat 60 ubiegłego wieku) i cały czas używana, wymaga okresowych napraw i remontów. W ramach takiego remontu zainteresowany zamierzał m.in. wymienić bramę wjazdową. Problem jednak w tym, że stara była tradycyjna - otwierana ręcznie, zaś nowa miała być bramą przesuwną z własnym silnikiem elektrycznym. Wartość tej inwestycji istotnie przekraczała kwotę 3,5 tys. zł. Dlatego też zainteresowany nie wiedział, czy wymianę taką powinien potraktować jako remont posiadanego środka trwałego czy też jego ulepszenie?

O pomoc poprosił w związku z tym fiskusa. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17.11.2016 r., nr 2461-IBPB-1-1.4511.488.2016.2.ZK uznał powyższe jako zwykły remont.

Organ wyjaśnił przy tym, ze przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji remontu, dlatego też zasadne jest w tym przypadku odwołanie się do definicji sformułowanej w innych aktach prawnych, a w szczególności w przepisach prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 290 ze zm.), remontem jest wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Istotą remontu są wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, w tym również polegające na wymianie zużytych składników technicznych następujące w toku eksploatacji środka trwałego i będące wynikiem tej eksploatacji, niezwiększające jego wartości początkowej.

Przy remoncie mogą być stosowane materiały odpowiadające aktualnym standardom technologicznym. Nie ma potrzeby stosowania takich samych materiałów, jak użyte pierwotnie. Remont następuje w toku eksploatacji środka trwałego przez podatnika i jest wynikiem tej eksploatacji (zużycia). Wymiana zużytych elementów środka trwałego na nowe ma charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie jego pierwotną wartość użytkową i niezmieniający jego charakteru.

Organ podkreślił, że różnica pomiędzy remontem a modernizacją środka trwałego polega na tym, że remont zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środka trwałego i jest rodzajem naprawy, wymiany zużytych elementów, natomiast w wyniku ulepszenia środek trwały zostaje unowocześniony lub przystosowany do spełniania innych, nowych funkcji, zyskuje istotną zmianę cech użytkowych.
Wydatki na remont środka trwałego są zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Wydatki na modernizację zwiększają natomiast wartość początkową środka trwałego i trafiają do kosztów poprzez dokonywane od niej odpisy amortyzacyjne.

Na tej podstawie organ uznał, że skoro w istocie wymiana bramy ma na celu wyłącznie odtworzenie pierwotnego stanu technicznego budynku magazynowego (ogrodzenie nie stanowi odrębnego składnika majątku), a w wyniku ich przeprowadzenia nie nastąpi wzrost wartości użytkowej tego środka trwałego, to wydatki poniesione w związku z ich przeprowadzeniem, jako wydatki remontowe, będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w momencie ich poniesienia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: