eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaGrunty rolne: sprzedaż rolnikowi a podatek dochodowy

Grunty rolne: sprzedaż rolnikowi a podatek dochodowy

2009-06-25 06:37

Jeżeli w wyniku sprzedaży gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne, nie nastąpiła utrata charakteru rolnego (nabywcy zakupili grunt z przeznaczeniem na powiększenie prowadzonego gospodarstwa rolnego) oraz grunty te stanowiły użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, przychód uzyskany z tytułu tej sprzedaży jest zwolniony z podatku dochodowego. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 05.06.2009 r. nr IPPB4/415-243/09-4/PJ.

Przeczytaj także: Sprzedaż gruntu rolnego a podatek dochodowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że w maju 2002 r. nabył niezabudowane nieruchomości rolne o powierzchni 1,34 ha (w tym użytki rolne 1,23 ha), które sprzedał w lipcu 2007 r. Kupujący te nieruchomości oświadczyli, iż posiadają gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 1 ha i poniżej 300 ha użytków rolnych, oraz że nabywany grunt zostanie włączony w skład tych gospodarstw (będzie on służył powiększeniu istniejących gospodarstw). Każdy z kupujących nabył udział wynoszący 1/3 części nieruchomości opisanej w staniu pierwszym. Podatnik zadał pytanie, czy sprzedaż tej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy kwota uzyskanego przychodu ze sprzedaży nie zostanie przeznaczona na zakup nowej nieruchomości? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) – c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ten sposób, że zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Podatek od przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw nabytych do 31 grudnia 2006 r. stosownie do art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: