Faktura na inną firmę a koszty uzyskania przychodu
2009-06-15 06:01
Przeczytaj także: "Koszty dodatkowe" na fakturze to określenie zbyt ogólne
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu wskazano, że spółka z o.o. przejęła 31 października 2008 r. działalność marketingowo-sprzedażową od spółki U. S.A. w wyniku dokonanego podziału przez wydzielenie. Majątek wydzielony do spółki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Spółka ta przejęła wszelkie czynności związane z działalnością dystrybucyjno-marketingową. Po dniu wydzielenia zdarzają się jednak przypadki, iż faktury związane z tą działalnością są wystawiane na U. S.A.. Faktury te ze względu na związek dokumentowanych nimi wydatków z działalnością spółki oraz datę ich otrzymania zostały zaksięgowane w księgach spółki z o.o. W związku z powyższym zadano pytanie, czy spółka ta ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: cit) kwot netto dokumentowanych wyżej wskazanymi fakturami wystawionymi na U S.A.? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny. Stanowisko to było następujące:
„(…) Zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) (dalej: ustawa o CIT), za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zatem, aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:
1. celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów,
2. nie może on znajdować się na liście zawartej w art. 16 ust. 1 ustawy o „CIT” stanowiącej katalog kosztów, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Spółka zauważa, że koszty dokumentowane fakturami są w oczywisty sposób związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą o profilu dystrybucyjno-marketingowym (dystrybucja i marketing dotyczy towarów nabywanych od grupy Unilever).
Celem ich poniesienia było osiągnięcie przychodów z prowadzonej działalności. Koszty te nie zostały również wskazane w katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o „CIT”. Konsekwentnie, wydatki te mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodów. W konkretnej sytuacji spółki istotne znaczenie mają również przepisy prawa podatkowego regulujące zasady sukcesji podatkowej. Zgodnie z art. 93c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w przypadku podziału osoby prawnej, w tym także podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie (z którym mamy do czynienia w analizowanym przypadku), osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej, pozostające w związku z przydzielonymi im składnikami majątku. Powyższy przepis w przypadku dokonania podziału przez wydzielenie stosuje się pod warunkiem, że majątek osoby prawnej dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Spółka uważa, że w analizowanym przypadku powyższy warunek został spełniony. U Sp. z o.o. wchodzi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki U S.A. pozostające w związku ze składnikami majątku przydzielonymi spółce. W rezultacie przysługuje jej również prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków pozostających w związku z przydzielonym spółce majątkiem (w analizowanym przypadku wydatków związanych z działalnością dystrybucyjno-marketingową), nawet jeśli wydatki te dokumentowane są fakturami wystawionymi na U S.A., a otrzymanymi i zaksięgowanymi po dniu wydzielenia.
W ocenie Spółki, w oparciu o powyższe argumenty należy uznać, że niezależnie od nazwy podmiotu widniejącego na fakturze VAT, faktura wystawiona na U S.A. stanowi dla spółki podstawę do zaliczenia dokumentowanych nią wydatków do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, iż wydatki dotyczą przejętej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów