Podatek od sprzedaży nieruchomości: różne przepisy
2009-06-03 13:12
Przeczytaj także: Ulga meldunkowa: termin oświadczenia przedłużony
W 2006 r. kupiłam w 3 równych częściach działkę budowlaną wraz z rodzicami. W 2007r rodzice przekazali mi drogą darowizny swoje udziały i stałam się jedynym właścicielem. Teraz mam zamiar ją sprzedać i nie wiem jaki (10 czy 19%) podatek powinnam zapłacić i czy powinien on być liczony od całego dochodu czy tylko z pierwotnej 1/3 części własności. Dodatkową komplikacją jest to, że mam zamiar wydać tylko część uzyskanych pieniędzy na cele mieszkaniowe. – pisze jednak z użytkowniczek naszego forum.Jak w takiej sytuacji prawidłowo wywiązać się z zobowiązań podatkowych?
Przypomnijmy, do końca 2006 r. przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości (w tym także ich części oraz udziału w nieruchomości) i praw majątkowych był opodatkowany 10% stawką podatku. Podatnik mógł tutaj jednak skorzystać z pewnej ulgi w zapłacie tego podatku w przypadku przekazania uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy w terminie 2 lat od daty zbycia na cele mieszkaniowe (np. wybudowanie, remont, modernizację budynku mieszkalnego, zakup takiego budynku lub mieszkania, spłatę kredytu mieszkaniowego itp.).
Warto także w tym miejscu dodać, iż wolny od podatku był także przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych otrzymanych w spadku lub darowiźnie.
Z kolei w latach 2007-2008 obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegał nie przychód, a dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych, a stawka podatku wynosiła 19% (podobnie jak i ma to miejsce w 2009 r.). Znikła także powyższa ulga, a zastąpiła ją tzw. ulg meldunkowa. Zgodnie z nią podatnik był zwolniony z zapłaty podatku, jeżeli w sprzedawanej nieruchomości był zameldowany na pobyt stały przez co najmniej rok czasu przed datą zbycia.
Odpowiedź na zadane wyżej pytanie znajduje się w przepisach przejściowych. Zgodnie bowiem z art. 7. ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.
Zatem zgodnie z powyższym w przypadku nieruchomości praw majątkowych nabytych do końca 2006 r. należy stosować przepisy ustawy wtedy obowiązujące, a w przypadku nieruchomości i praw nabytych w roku 2007 – przepisy ustawy obowiązujące w roku 2007.
Nasza forumowiczka stała się jednak właścicielem nieruchomości zarówno w roku 2006 (1/3 działki) jak i w roku 2007 (2/3 działki). Które przepisy należy zatem tutaj stosować?
W takiej sytuacji podatniczka będzie musiała stosować zarówno przepisy obowiązujące do końca 2006 r. jak i w roku 2007.
Otóż przychód uzyskany ze sprzedaży tej części nieruchomości, której stała się ona właścicielem w roku 2006 należy opodatkować zgodnie z regułami wtedy obowiązującymi (tj. należy od niego zapłacić 10-proc. podatek tudzież skorzystać ze zwolnienia poprzez przeznaczenie uzyskanych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe).
Z koli przychód uzyskany ze sprzedaży tej części nieruchomości, którą uzyskała ona w drodze darowizny w roku 2007, należy opodatkować zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wtedy obowiązującymi, tj. zapłacić podatek wg stawki 19% od uzyskanego ze sprzedaży dochodu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl