eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUlga na złe długi - obowiązki dłużnika

Ulga na złe długi - obowiązki dłużnika

2009-04-24 07:42

Począwszy od 1 grudnia 2008 r. dłużnika obowiązują nowe zasady rozliczania korekty podatku naliczonego przez wierzyciela. Jeżeli dana firma będzie dłużnikiem, który otrzymał od wierzyciela zawiadomienie o zamiarze skorzystania przez niego z ulgi na złe długi (odnośnie niezapłaconej przez nią należności) - ma ona wówczas 14 dni od dnia jego otrzymania (w poprzednim stanie prawnym było to 28 dni), na uregulowanie zaległej należności (art. 89b ustawy o VAT).

Przeczytaj także: Ulga na złe długi gdy dłużnik zapłacił wartość netto faktury bez VAT

Jeżeli płatności tej nie ureguluje w tym terminie – zobowiązana jest ona do pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. W przypadku braku takiego podatku należy odpowiednio powiększyć kwoty VAT należnego o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur. W obydwu przypadkach należy tego dokonać poprzez korektę deklaracji za ten okres, w którym firma taka dokonała odliczenia. Jeżeli natomiast w terminie 14 dni ureguluje one wierzycielowi jedynie część należności, wówczas dokonuje korekty podatku naliczonego tylko w części przypadającej na nieuregulowaną część.

Skutki korekty (pomniejszenia podatku naliczonego) w deklaracji VAT za ten okres rozliczeniowy, w którym został wykazany podatek naliczony z niezapłaconych faktur, mogą być różne w zależności od tego, czy z deklaracji pierwotnej wynikała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, czy też kwota zobowiązania podatkowego.

Przykład
Firma prowadzi sklep z odzieżą. W dniu 3 grudnia 2008 r. kupiła odzież zimową z hurtowni za kwotę 25.000 zł (plus VAT w kwocie 5.500 zł). W rozliczeniu za grudzień odliczyła podatek wynikający z otrzymanych faktur. Na fakturze określono jej termin płatności na 10 grudnia 2008 r. Należność z tych faktur nie została jednak zapłacona. Załóżmy, że 20 czerwca 2009 r. firma ta otrzyma od wierzyciela zawiadomienie, iż niezapłaconą należność z faktur dokumentujących dostawę odzieży uznaje za wierzytelność nieściągalną, od której zamierza on skorygować podatek należny. W terminie 14 dni od otrzymania tego zawiadomienia nie uregulowała ona dostawcy wymaganej należności. Musi więc skorygować deklarację VAT za grudzień 2008 r. i obniżyć w niej wykazany podatek naliczony o kwotę 5.500 zł.



Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: