eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaZnaki towarowe: aport a wartość początkowa

Znaki towarowe: aport a wartość początkowa

2009-04-23 05:38

Wartość początkowa znaków towarowych wnoszonych do spółki komandytowej, które zostaną w niej zaewidencjonowane jako środki trwałe, powinna odpowiadać wartości tych znaków określonych w akcie notarialnym przez wspólników spółki, nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 18.03.2009 r. nr IBPBI/2/423-310/09/PP.

Przeczytaj także: Inwestycja wniesiona aportem: wartość początkowa

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, iż spółka wraz z osobą fizyczną zamierzają założyć spółkę komandytową. Spółka wniesie do niej wkład niepieniężny (aport) w postaci znaków towarowych. Znaki te w księgach spółki są w 100% zamortyzowane, ich rynkowa wartość natomiast sięga kilkadziesiąt milionów złotych. W momencie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, powyższe znaki towarowe zostaną wycenione i po tej wartości (nie wyższej od wartości rynkowej) wniesione do tej spółki. W związku z powyższym zadano pytanie, jak prawidłowo określić wartość początkową tych znaków towarowych dla potrzeb podatkowej ewidencji środków trwałych w spółce komandytowej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 107 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm. – zwanej dalej „ksh”) jeżeli wkładem komandytariusza do spółki jest w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa spółki określa przedmiot tego świadczenia (aport), jego wartość, jak również osobę wspólnika wnoszącego takie świadczenie niepieniężne.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. – Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1117 ze zm. – zwanej dalej „pwp’”) na warunkach określonych w ustawie udzielane są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne. Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne, które podlega wpisowi do rejestru znaków towarowych, a jego udzielenie stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego. Zgodnie z art. 162 ust. 1 pwp prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Przepisy art. 67 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio. Natomiast w myśl art. 67 ust. 2 pwp umowa o przeniesienie patentu wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej.

W świetle powyższego uznać należy, iż prawa ochronne na znak towarowy zaliczyć należy do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Stosownie do postanowień art. 4 § 1 pkt 1 ksh spółka komandytowa jest osobową spółką handlową.

Osobowa spółka handlowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego; podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej Spółki. W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi, czy prawnymi podlegają opodatkowaniu według przepisów ustawy z dnia:

* 26 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) lub
* 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jej regulacje prawne mają zastosowanie m.in. do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (art. 1 ust. 2). Przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych normuje sposób ustalania wartości początkowej wkładu niepieniężnego (aportu) wyłącznie w sytuacji wniesienia go do spółki kapitałowej.

W przedmiotowej sprawie pytanie dotyczy zaś zasad ustalania wartości początkowej znaków towarowych wniesionych przez Spółkę w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowej (osobowej).

Odnosząc się do opisanego zdarzenia przyszłego zauważyć należy, iż zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 18, uważa się - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Biorąc pod uwagę rozwiązania prawne w wymienionych ustawach podatkowych, podstawę do ustalenia wartości początkowej wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonego do spółki komandytowej powinien stanowić ww. przepis art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym dla celów podatkowych wartość znaków towarowych wnoszonych tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do osobowej spółki handlowej w tym spółki komandytowej gdy znaki towarowe zostaną zaewidencjonowane w tej Spółce jako środek trwały, powinna odpowiadać wartości znaków towarowych określonych w akcie notarialnym przez wspólników tej Spółki, stosownie do postanowień art. 22g ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: