Ulga rehabilitacyjna gdy orzeczona niepełnosprawność
2009-04-02 12:19
Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko
Krąg odliczeń jest bardzo szeroki. Są to m.in. wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań i domów do potrzeb wynikających z niepełnosprawności danej osoby, przystosowanie do nich pojazdów mechanicznych, odpłatności za pobyty na turnusach rehabilitacyjnych, pobyt i leczenie w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, leki, przewóz na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i wiele innych. Pełny katalog odliczeń znajduje się w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Ulga ta przysługuje jednak pod warunkiem, iż osoba, której wydatek dotyczy, posiada:
- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Powyższe jest konieczne, aby z ulgi można było skorzystać. Jeżeli podatnik nie posiada jednego z podanych orzeczeń, to bez względu na wysokość i rodzaj wydatków na rehabilitację które poniósł, nie będzie mógł ich odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Warto dodać, iż z ulgi mogą skorzystać jednak nie tylko niepełnosprawni. Przysługuje ona bowiem także podatnikom, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne (spełniające powyższe kryteria w zakresie posiadania stosownego orzeczenia) takie jak: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9 120 zł.
Przepisy określające ulgę rehabilitacyjną posługują się także przy niektórych odliczeniach pojęciem osób zaliczanych do I lub II grupy inwalidztwa (np. gdy w jej ramach korzysta się z odliczenia z tytułu opłacania przewodników osób niewidomych czy używania swojego samochodu na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne). Ustawa wskazuje, iż przez osoby takie należy rozumieć:
-
w przypadku I grupy inwalidztwa - osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
b) znaczny stopień niepełnosprawności, -
w przypadku II grupy inwalidztwa - osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy albo
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl