Ulga na dziecko prowadzące firmę?
2009-02-23 13:34
Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko
Mowa tutaj o pełnoletnich dzieciach uczących się. Przypomnij, że w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały one podzielone na 3 grupy, tj. na dzieci:- małoletnie,
- bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej
Takie brzmienie przepisów ma zastosowanie przy rozliczaniu dochodów za rok 2008.
Jak zatem wynika z ostatniego podpunktu, ulga prorodzinna nie przysługuje jedynie na te dzieci, które osiągnęły dochody opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej (chyba że ich wysokość nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku) lub ze zbycia udziałów i instrumentów finansowych.
Powyższy przepis nie mówi natomiast nic o dzieciach osiągających dochody opodatkowane w inny sposób. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby rodzice skorzystali z ulgi na uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym lub ryczałtem. Ograniczeń w tym zakresie nie znajdziemy także w pozostałych przepisach regulujących ulgę prorodzinną.
Skąd takie „niedopatrzenie”? Jest ono zapewne wynikiem wprowadzania na raty zmian w przepisach regulujących tę ulgę. Przypomnijmy bowiem, iż znajdują się w dwóch miejscach: art. 6 ust. 4 i art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacji uległy obydwa przepisy z tą tylko różnicą, iż nowe brzmienie art. 6 ust. 4 ma zastosowanie już w przypadku dochodów uzyskanych w roku 2008 (tutaj zmieniła się m.in. definicja dochodów dziecka, których osiągnięcie pozbawia prawa do ulgi), a nowy art. 27f dopiero do dochodów uzyskanych w roku 2009.
Dodany art. 27f ust. 7 wskazuje, że w przypadku stosowania ulgi na dzieci stosuje się przepisy art. 6 ust. 8 i 9. Tym samym z ulgi tej bezwzględnie nie można skorzystać w stosunku do dzieci, do których mają zastosowanie przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatku liniowym i tonażowym. Co istotne – ograniczenie to będzie dotyczyć nie tylko uczących się dzieci pełnoletnich do ukończenia 25 roku życia, ale także małoletnich i niepełnosprawnych.
Jak jednak wskazano wyżej, art. 27f ustawy w nowym brzmieniu (a tym samym ust. 7 tego przepisu) ma zastosowanie dopiero w odniesieniu do dochodów uzyskanych w roku 2009. Natomiast o takim ograniczeniu nic nie mówią przepisy obowiązujące w odniesieniu do dochodów za rok 2008 (tutaj ma zastosowanie art. 27f w takim samym brzmieniu, jak w roku 2007). Tym samym rodzice, których dzieci nadal się uczą oraz osiągały jedynie dochody z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem zryczałtowanym bądź liniowym, mogą bez przeszkód skorzystać z ulgi prorodzinnej. Bez znaczenia pozostaje także wysokość dochodu, jaki dziecko z tej działalności uzyskało.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl