PIT-y 2010: które zeznanie podatkowe właściwe?
2011-01-11 13:16
Przeczytaj także: Rozliczenie PIT: dochód z pracy i działalność gospodarcza za granicą
Ryczałt ewidencjonowany w PIT-28O ile w stosunku do przychodów podlegających opodatkowaniu w sposób określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie łatwo o pomyłkę, tak w przypadku przychodów opodatkowanych zgodnie z przepisami ustawy o ryczałcie ewidencjonowanymi nie ma większego problemu co do wyboru odpowiednich formularzy. Podatnicy korzystający z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym składają bowiem jedynie PIT-28 wraz z odpowiednimi załącznikami PIT-28/A, gdy działalność gospodarcza prowadzona jest na własne nazwisko lub PIT-28/B w przypadku prowadzenia jej w formie spółki.
Zeznanie to (z odpowiednim załącznikiem) składają ponadto także podatnicy, którzy w roku 2010 uzyskiwali przychody z tytułu tzw. najmu prywatnego opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym.
W przypadku karty podatkowej PIT-16A
Sprawa jest jasna także w przypadku kartowiczów (przypomnijmy, że przepisy określające tę formę opodatkowania także znajdują się w ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym). Ci podatnicy składają formularz oznaczony symbolem PIT-16A. Należy jednak pamiętać, że druk ten nie jest zeznaniem rocznym (określającym wysokość uzyskanego przychodu/dochodu), a jedynie deklaracją o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. A to dlatego, że wysokość podatku płaconego w formie karty podatkowej ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego. Nie jest ona uzależniona od faktycznych przychodów/dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Kwota tak ustalonego podatku ulega pomniejszeniu o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych na formularzu PIT-36 lub PIT-36L
Z wyborem odpowiedniego formularza nie powinni mieć problemu także przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych wg skali podatkowej czy też płacący podatek liniowy. Ci pierwsi złożą zeznanie oznaczone symbolem PIT-36, zaś liniowcy symbolem PIT-36L. Do zeznań tych należy obowiązkowo dołączyć informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej oznaczoną symbolem PIT/B.
Kapitały pieniężne w PIT-38
Sprawa jest oczywista także w przypadku uzyskania przychodów z tytułu:
-
odpłatnego zbycia:
- papierów wartościowych,
- pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
- pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
- udziałów w spółkach mających osobowość prawną;
-
objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów
w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub
jego zorganizowana część.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl