Rozliczenie VAT od inwestycji
2009-01-20 07:26
Przeczytaj także: Podatek VAT i dochodowy: rower, skuter czy motocykl w firmie
Występując o zwrot kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki spółka zobowiązana jest posiadać (§ 4 rmff):
- oryginały faktur (faktur korygujących) oraz w przypadku importu towarów dokumenty celne - potwierdzające, że łączna wartość nabytych towarów bez podatku naliczonego jest nie mniejsza niż 250.000 zł;
-
dokumenty potwierdzające uregulowanie należności za nabyte towary i usługi objęte zwrotem kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki, a w przypadku importu towarów potwierdzające zapłatę podatku należnego od tego importu, w tym:
- dokumenty bankowe potwierdzające dokonanie przelewu lub innego rodzaju płatności,
- oświadczenia sprzedawcy o przyjęciu zapłaty gotówką zgodnie z odrębnymi przepisami lub uregulowaniu należności w innej formie, jeżeli zapłata lub uregulowanie należności nie nastąpiło za pośrednictwem banku.
Wniosek łącznie z oświadczeniem, o których mowa wyżej, należy złożyć wraz z deklaracją podatkową, nie wcześniej niż za okres rozliczeniowy, w którym spełnione zostały wszystkie warunki, uprawniające do zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki (§ 5 rmff). Jeżeli (§ 7 rmff):
- nie zostaną spełnione warunków wynikających ze złożonego oświadczenia;
- przed rozpoczęciem wykonywania czynności opodatkowanych:
- nabyte towary lub usługi objęte zwrotem podatku naliczonego w formie zaliczki zostały wykorzystane do czynności lub były przedmiotem czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,
- otwarto likwidację, ogłoszono upadłość lub zakończono działalność,
- dokonano zbycia przedsiębiorstwa.
Eksperci Wydawnictwa Wiedza i Praktyka przypominają jeszcze o jednym bardzo ważnym przepisie ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U nr 173, poz. 1807 z późn. zm., dalej: usdg). Zgodnie z art. 22 ust. 1 usdg dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
Trzeba także koniecznie pamiętać o płaceniu za pośrednictwem banku lub SKOK.
Podstawa prawna:
- art. 86-art. 87 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54. poz. 535 z późn. zm.),
- art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U nr 173, poz. 1807 z późn. zm.),
- § 4-5, § 6-7 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005nr 95, poz. 798 z późn. zm.).
„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.
![Zakup roweru na firmę w kosztach uzyskania przychodu? [© Petair - Fotolia] Zakup roweru na firmę w kosztach uzyskania przychodu?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/amortyzacja-srodkow-trwalych/Zakup-roweru-na-firme-w-kosztach-uzyskania-przychodu-140391-150x100crop.jpg)
oprac. : Mariusz Porożyński / Portal FK