Zakup w ramach odwrotnego obciążenia w kosztach uzyskania przychodu
2016-11-15 13:50
![Zakup w ramach odwrotnego obciążenia w kosztach uzyskania przychodu [© Coloures-pic - Fotolia.com] Zakup w ramach odwrotnego obciążenia w kosztach uzyskania przychodu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ustawa-o-podatku-od-towarow-i-uslug/Zakup-w-ramach-odwrotnego-obciazenia-w-kosztach-uzyskania-przychodu-184268-200x133crop.jpg)
Odwrócony VAT na zakupy w kosztach podatkowych © Coloures-pic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT
Przypomnijmy, odwrotne obciążenie w obrocie krajowym zostało uregulowane w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Aby ono wystąpiło, muszą być spełnione trzy warunki (łącznie):- dostawcą musi być podatnik, u którego sprzedaż nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT (czyli jest on podatnikiem czynnym)
- nabywcą jest czynny podatnik VAT
- sama dostawa towaru nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 (towary używane) lub art. 122 ustawy o VAT .
Ważny jest też rodzaj towarów będących przedmiotem transakcji. Odwrotnym obciążeniem są bowiem objęte jedynie te, które zostały wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Warto też dodać, że dla niektórych towarów ustawodawca wprowadził także limit kwotowy (elektronika). Tutaj odwrotne obciążenie stosujemy jedynie wówczas,, gdy łączna wartość towarów dostarczana w ramach jednolitej gospodarcza transakcji przekracza kwotę (bez podatku) 20 000 zł.
Należy pamiętać, że obowiązek wykazania VAT należnego przez nabywcę (czynnego podatnika VAT) w ramach odwróconego VAT powstaje tutaj bez względu na to, czy towar ma służyć czynnościom opodatkowanym, mieszanym bądź zwolnionym z VAT (czyli bez względu na prawo nabywcy do pełnego lub częściowego odliczenia VAT bądź braku w ogóle takiego prawa).
Odwrotne obciążenie w kosztach podatkowych
Ustawy o podatku dochodowym nie zawierają żadnych szczególnych regulacji odnoszących się do ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na zakupy towarów, w stosunku do których to nabywca rozlicza VAT na zasadach odwrotnego obciążenia.
fot. Coloures-pic - Fotolia.com
Odwrócony VAT na zakupy w kosztach podatkowych
Nie ma przepisów, które w sposób szczególny określałyby zasady zaliczania do kosztów zakupów z tzw. odwróconym VAT-em.
W zależności zatem od rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej oraz odpowiedniego zakwalifikowania dokonanych zakupów, mogą one być zaliczane do:
- kosztów bezpośrednio związanych z przychodami (w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych bądź podatkowej księgi metodą memoriałową) - wówczas zostaną one potrącone co do zasady w dacie uzyskania przychodu, którego dotyczą
- kosztów pośrednio związanych z przychodami (w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych bądź podatkowej księgi metodą memoriałową) - gdzie to co do zasady będą potrącalne w dacie ich poniesienia
- przy prowadzeniu księgi podatkowej metodą uproszczoną - bez ich zaliczania do kosztów bezpośrednio bądź pośrednio związanych z przychodami - gdzie to co do zasady będą zaliczane do kosztów w dacie ich poniesienia (z reguły dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego ich poniesienie, np. faktury przez sprzedawcę)
- środków trwałych - wówczas to zostaną zaliczone do wartości początkowej danego składnika majątku i trafią do kosztów podatkowych generalnie poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.
Co z VAT należnym?
W przypadku transakcji rozliczanych na potrzeby VAT w ramach odwrotnego obciążenia, podatek należny wykazuje nie sprzedawca a nabywca. Powstaje w związku z tym pytanie, czy może go on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu - tak samo jak wartość netto towaru?
Niestety możliwości takiej nie przewidują przepisy podatkowe. Pozwalają one jednak na zaliczenie do takich kosztów VAT naliczonego od takich transakcji - oczywiście w określonych przypadkach.
Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy podatek należny od danej transakcji rozlicza sprzedawca czy też nabywca.
![Jak wycofać z firmy środki trwałe? [© morganka - Fotolia.com] Jak wycofać z firmy środki trwałe?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/samochod-osobowy-w-podatkach/Jak-wycofac-z-firmy-srodki-trwale-231489-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)