Interpretacje podatkowe: wyrok NSA
2009-01-16 12:15
Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji podatkowej: zasady wydawania interpretacji
Spór o termin „wydania interpretacji” pomiędzy podatnikami a fiskusem toczył się od bardzo dawna. Jedna strona twierdziła, iż należy przez niego rozumieć nie tylko sporządzenie interpretacji przez fiskusa i jej podpisanie, ale także jej doręczenie wnioskodawcy. Organy podatkowe natomiast twierdziły, że pod pojęciem tym nie mieści się doręczenie, a jedynie sporządzenie i podpisanie interpretacji.Na podstawie art. 14o § 1 Ordynacji podatkowej w razie niewydania interpretacji indywidualnej w terminie 3 miesięcy uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie. Przyjmuje się więc fikcję prawną, że fiskus wydał interpretację indywidualną popierającą stanowisko wnioskodawcy niezależnie od tego, czy jest ono w rzeczywistości słuszne, czy też nie (tzw. milcząca interpretacja).
Do 3-miesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji nie wlicza się jednak terminów i okresów, o których mowa w art. 139 § 4 op. Przepis ten stanowi, że do określonego przepisami Ordynacji podatkowej terminu na załatwienie sprawy (w tym przypadku 3-miesięcznego) nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu. W konsekwencji właśnie owe „przyczyny niezależne od organu” są niekiedy w praktyce wykorzystywane przez fiskusa do znacznego wydłużania czasu na wydanie interpretacji bez negatywnych skutków takiego postępowania.
W omawianym wyroku NSA stwierdził, iż fiskus ma 3 miesiące na doręczenie podatnikowi interpretacji. Jeżeli w tym terminie podatnik jej nie otrzyma - wówczas obowiązuje stanowisko podatnika zawarte we wniosku o interpretację (tzw. milcząca interpretacja). Jak więc można zauważyć, stanowisko sądu jest korzystne dla podatników i co istotne - ma zastosowanie do interpretacji wydawanych zarówno na starych, jak i nowych zasadach. Sąd rozpatrując powyższą sprawę odwołał się do językowej, celowościowej i systemowej wykładni przepisów o interpretacjach. Dodatkowo NSA wskazał, że TK za najistotniejszą funkcję interpretacji podatkowych uznał ich funkcję gwarancyjną, co przemawia za tym, aby uznać, iż muszą one być doręczone wnioskodawcom.
Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.
oprac. : VAT w praktyce