Odsetki karne od kredytu w koszty firmy
2012-10-24 13:14
Odsetki karne od kredytu w koszty firmy © Kurhan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kredyt dla firmy w podatku dochodowym
Podstawowym obowiązkiem nałożonym na kredytobiorcę jest terminowa spłata kredytu. W przypadku zalegania z płatnościami banki mogą i z reguły nakładają na kredytobiorców odsetki karne za opóźnienia.Wydatek na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spełnia natomiast definicję podatkowych kosztów uzyskania przychodu, zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Trzeba tutaj jednak pamiętać o regulacji zawartej w art. 23 ust. 1 pkt 32 updof, w której to ustawodawca wskazał, że kosztem uzyskania przychodów nie są naliczone lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od kredytów czy pożyczek.
Co za tym idzie, aby dane odsetki zaliczyć w ciężar podatkowych kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, muszą one zostać faktycznie zapłacone. W zakresie zaliczania do kosztów odsetek od kredytów ustawodawca przy tym nie dokonuje ich rozbicia na odsetki zwykłe i odsetki karne płacone w przypadku nieuregulowania należności na czas.
fot. Kurhan - Fotolia.com
Odsetki karne od kredytu w koszty firmy
Co prawda można by się pokusić o stwierdzenie, iż opłacenie tych ostatnich nie służy osiągnięciu przychodu, jednakże z drugiej należy podnieść, iż ich zapłacenie może się przyczynić do zachowania danego źródła przychodów. W przypadku nieuregulowania odsetek karnych bowiem bank ma prawo wypowiedzieć umowę kredytu, co w efekcie może doprowadzić do znacznych trudności finansowych przedsiębiorcy, a w ostateczności nawet likwidację firmy z uwagi na problemy z finansowaniem tej działalności.
Tym samym zdaniem autora zapłacone odsetki karne od nieterminowej spłaty kredytu zaciągniętego na finansowanie prowadzonej działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodu tego źródła przychodów.
Warto wiedzieć
Kosztem uzyskania przychodu są zapłacone odsetki nie tylko od zaciągniętych kredytów czy pożyczek, ale także zapłacone odsetki od nieterminowego uregulowania zobowiązań wobec kontrahentów, które ci naliczyli.
W przypadku pożyczki czy kredytu kosztem uzyskania przychodu są zapłacone prowizje z nimi związane i inne opłaty wraz z odsetkami. Kosztu nie stanowi jednakże spłata części kapitałowej takiego kredytu lub pożyczki (z pewnymi wyjątkami dotyczącymi kredytów w walutach obcych, o czym mówi art. 23 ust. 1 pkt 8 updof).
Nie wszystkie odsetki płacone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Przykładem są tutaj odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej (art. 23 ust. 1 pkt 18 updof).
W przypadku kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zakup czy też wytworzenie środka trwałego, prowizje i odsetki naliczone do dnia przekazania takiego składnika majątku do używania nie stanowią bezpośrednio kosztów uzyskania przychodu, a powiększają wartość początkową tego składnika majątku, od której następnie będą dokonywane odpisy amortyzacyjne.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)