Budynek gospodarczo-mieszkalny: budowa a odliczenie VAT
2008-12-05 07:55
Przeczytaj także: Leasing operacyjny: czy to się opłaca?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatniczka wskazała, że buduje obiekt, który będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie jego część będzie przeznaczona także na potrzeby mieszkaniowe podatniczki, co zostało ujęte w projekcie technicznym, na podstawie którego można ustalić powierzchnię obiektu zajętą na cele mieszkalne oraz powierzchnię na prowadzoną działalność gospodarczą. Pierwsze pozwolenie na budowę zawierało jedynie zapis o przeznaczeniu gospodarczym budynku. Obecnie podatniczka stara się o zmianę tego pozwolenia tak, aby był to budynek gospodarczo-mieszkaniowy. Podatniczka ponosi na powyższy budynek nakłady inwestycyjne, niektóre da się wyodrębnić oddzielnie dla każdej części, innych nie. W związku z tym zadano pytanie, czy w stosunku do wydatków na tę inwestycję przysługuje podatniczce prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu oraz czy na moment uzyskania prawa do odliczenia będzie miało wpływ uzyskanie zmiany wpisu do pozwolenia na budowę? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Towarami – w myśl art. 2 pkt 6 ustawy – są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Podstawowa zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).
Ze wskazanego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
oprac. : Ministerstwo Finansów