Faktury korygujące: skomplikowane rozliczenie
2008-12-04 12:38
Przeczytaj także: Faktury korygujące: rozliczanie od grudnia 2008 r.
W przypadku, gdy faktura korygująca zmniejsza wartości wynikające z faktury pierwotnej (a więc zmniejsza VAT należny u jej wystawcy), sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru takiej faktury przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali. Takie przepisy obowiązywały do końca listopada 2008 r.Rodzaj potwierdzenia odbioru faktury nie został określony. Tym samym mogą one przybierać różne formy. Może to być zatem złożenie podpisu przez nabywcę na korekcie, wysłanie korekty faktury pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, przesłanie przez nabywcę faksu, że korektę otrzymał itd.
Od 01 grudnia 2008 r. zmieniły się jednak zasady rozliczania takich faktur przez sprzedawców. Nowe uregulowania znalazły się w art. 29 ust. 4a – 4c ustawy o podatku VAT. Treść tych przepisów jest następująca:
4a. W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
4b. Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się:
1) w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
2) wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy.
4c. Przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
Na pierwszy rzut oka nowe przepisy wyglądają bardzo podobnie do tych, które obowiązywały przed nimi, co da się najłatwiej zauważyć w przypadku ust. 4b i 4c. Jednakże ust. 4a wprowadził diametralną zmianę w zakresie okresu, kiedy sprzedawca może taką fakturę rozliczyć. Przedtem bowiem otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej upoważniało wystawcę do jej rozliczenia w okresie, w którym potwierdzenie to otrzymał. Nowe przepisy wskazują natomiast, że istotne są dwie kwestie: data otrzymania korekty przez nabywcę oraz data otrzymania potwierdzenia przez sprzedawcę. Opiszmy to na przykładzie:
Przyjmijmy, że faktura korygująca została wystawiona w grudniu. W tym samym miesiącu nabywca ją otrzymał. Potwierdzenie otrzymania tej faktury przez nabywcę dotarło do jej wystawcy przed upływem terminu rozliczenia podatku VAT za grudzień (czyli przed 26 stycznia 2009 r.). W takiej sytuacji wystawca faktury rozlicza ją w deklaracji za grudzień.
Jeżeli natomiast faktura korygująca dotarłaby do nabywcy w styczniu 2009 r., to wystawca musi się wstrzymać z jej ujęciem dopiero w deklaracji za styczeń, nawet w sytuacji, gdy potwierdzenie odbioru tej faktury otrzyma jeszcze przed upływem terminu złożenia deklaracji grudniowej (czyli przed 26 stycznia 2009 r.).
Przepisy te mogą stanowić spore utrudnienie dla podatników. Istotna jest tutaj bowiem data otrzymania potwierdzenia i jeżeli wpłynie ona przed terminem rozliczenia deklaracji, należy w niej fakturę korygującą rozliczyć (oczywiście przy założeniu, że faktura ta dotarła do odbiorcy na czas). Tym samym podatnicy, którzy będą mieli już przygotowane deklaracje VAT za poprzedni miesiąc i otrzymają potwierdzenia odbioru faktur korygujących przed terminem rozliczenia tych deklaracji, będą musieli je korygować w związku otrzymanymi potwierdzeniami odbioru faktur korygujących.
Dodatkowo wystawca takiej faktury będzie musiał pilnować, kiedy nabywca otrzymał korektę, gdyż dopiero w rozliczeniu za ten okres będzie mógł ją uwzględnić, nawet jeżeli potwierdzenie odbioru wpłynie do niego jeszcze przed upływem terminu rozliczenia za okres poprzedni.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl